Identyfikacja ciał obcych w produktach spożywczych

Dostępność usługi: nie dotyczy
Czas realizacji usługi: nie dotyczy
Cena brutto: 1 783,50 zł 1783.50
Cena netto (za usługę/grupę): 1 450,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Szczegółowy opis

Identyfikacja ciał obcych w produktach spożywczych

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję samodzielnie znaleźć "coś" w żywności lub też zna kogoś, kto tego typu znaleziska doświadczył. Producent żywności raczej nie ma co liczyć na to, że konument pozostawi podobną informację wyłącznie dla siebie – bardziej prawdopodobne jest, że podzieli się nią z członkami rodziny, kolegami i koleżankami z pracy, a niekiedy stanie się autorem wpisu w mediach społecznościowych... W przypadku wielu zgłoszeń produceni żywności są w stanie samodzielnie zidentyfikować czym jest dany obiekt. Wiele reklamacji z rynku lub "wewnętrzych incydentów jakościowych" pozostaje jednak niewyjaśnionych - zwiększa to ryzyko ponownego wystąpienia problemu i może zagrażać marce i/lub bezpieczeństwu konsumentów. Jeśli prowadzicie Państwo działania wyjaśniające dla zgłaszanych widocznych zanieczyszczeń lub ciał obcych w produktach spożywczych, możemy Państwu pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania: Co to jest? W jaki sposób mogło się to dostać do wyrobu? Badania mogą pomóc w szybkim dostarczaniu informacji, w celu określenia czy mamy do czynienia z fałszywym, złośliwym, czy też prawdziwym charakterem reklamacji.

 

sierść gryzonia
Fot.1 S
ierść gryzonia z charakterystycznymi prążkowaniami (mikroskopia optyczna)

 

 

Powierzchnia metalu

Fot.2 Ciemne kontrastujące powłoki ochronne na powierzchni metalowego ciała obcego
(s
kaningowa mikroskopia elektronowa)

 

 

Uszkodzenia szkła 

Fot.3 Fragmenty metalu obecne na porysowanej przez metal powierzchni szkła, jako dowód prawdopodobnego mechanicznego uszkodzenia elementu (skaningowa mikroskopia elektronowa)

 

 

Opiłki metalu

Fot.4 Widmo reklamowanych opiłków metalu zidentyfikowane jako stal kwasoodporna serii 300 (spektrometria dyspersji energii promieniowania rentgenowskiego)

 

 

tworzywo sztuczne

Fot.5 Porównanie widm reklamowanego nieznanego bezbarwnego tworzywa (linia czerwona) i politetraftalanu etylenu (linia niebieska) (spektroskopiaw podczerwieni z transformacją Fouriera)

 

 

larwa owada

Fot.6 Owad zidentyfikowany jako stadium larwalne owadu należącego do gromady Lepidoptera (mikroskopia stereoskopowa)

 

 

 

mucha domowa

Fot.7 Mucha domowa Musca domestica (mikroskopia stereoskopowa)

 

 

 

   

32 AKREDYTOWANE METODY BADAWCZE

Akredytacja laboratorium zapewnia najwyższą jakość prowadzonych badań. Możliwa jest identyfikacja m.in.:
   - szkła,
   - tworzyw sztucznych,
   - elastomerów,
   - silikonu,
   - metalu,
   - drewna,
   - kamienia,
   - materiałów ceramicznych,
   - celulozy, ligniny, elementów ściany komórkowej,
   - insektów,
   - odchodów szkodników,
   - kości,
   - paznokci,
   - zębów,
   - amalgamatu stomatologicznego,
   - alfa-amylazy (w celu określenia, czy próbka znajdowała się w ustach),
   - włókien mięśniowych,
   - krwi.
W przypadku nietypowych obiektów, dzięki dołączeniu próbek referencyjnych/wzorcowych, możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie podobieństwa próbki głównej do przesłanych prób referencyjnych.

56 LAT DOŚWIADCZENIA W IDENTYFIKACJI CIAŁ OBCYCH

Badania są wykonywane w jednym z wiodących ośrodków badawczych w Europie, posiadającym wyspecjalizowany zespół mikroskopii i ultranowoczesnych technik obrazowania. Jeśli wymagane, ekspertyza jest uzupełniana o wyniki testów otrzymanych technikami chemicznymi i/lub mikrobiologicznymi. Wiemy, że "surowy wynik" z laboratorium to za mało, dlatego oferujemy Państwu w standardzie interpretację i komentarz eksperta technicznego do otrzymanych wyników badań. 

ULTRANOWOCZESNE NIENISZCZĄCE TECHNIKI BADAWCZE DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI

W celu zidentyfikowania zarówno ciała obcego, jak i obecnych na jego powierzchni osadów/ substancji, charakteru mechanicznego uszkodzenia powierzchni, laboratorium, zwykle w połączeniu, stosuje wyminione poniżej zaawansowane techniki badawcze.

Mikroskopia optyczna. Włókna syntetyczne i naturalne, drewno, odchody gryzoni, insekty i włosy, to przykłady ciał obcych, które mogą być zidentyfikowane na podstawie ich cech morfologicznych. Zastosowanie różnorodnych technik barwienia może ujawnić obecność, dystrybucję i charakter dodatkowych składników powiązanych z obiektem (np. skrobii, białka, tłuszczu/ oleju, porowatego materiału roślinnego, włókna mięsa).

Skaningowa mikroskopia elektronowa (SEM - Scanning Electron Microscopy). Mikroskop skaningowy pozwala uzyskać cenne mikrozdjęcia powierzchni ciała obcego oraz przylegających do niego depozytów. W ten sposób możliwe jest np. potwierdzenie kontaktu obiektu z metalami i/lub materiałami stomatologicznymi (np. w przypadku reklamacji, w których zgłaszane są uszkodzenia jamy ustnej).

Spektrometria dyspersji energii promieniowania rentgenowskiego (EDX - Energy Dispersive X-Ray). Szkło, stopy metali, ceramika, zęby, kości i minerały, to przykłady materiałów, które mogą zostać zidentyfikowane dzięki tej technice poprzez zbadanie składu pierwiastkowego obiektu badań. Analiza EDX pozwala np. na odróżnienie szkła przemysłowego (boro-krzemowego, odpornego termicznie) od powszechnie stosowanego w gospodarstwach domowych szkła sodowo-wapniowego, czy też rozróżnienie stopów metali (brąz, mosiądz), różnich gatunków stali nierdzewnej (austenicznej serii 200 i 300) oraz stali ferrytycznej (serii 400).

Spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR - Fourier Transform Infrared Spectroscopy). Dostarcza informacji na temat składu chemicznego materiałów. Otrzymane widmo porównywane jest z widmami z bibloteki widm w celu zidentyfikowania szerokiej gamy materiałów, w tym tworzyw sztucznych, składników produktów spożywczych i włókien.

Test na obecność enzymu fosfatazy alkalicznej. Identyfikacja owadów i innych bezkręgowców (np. pająków) zgłaszanych w reklamowanych wyrobach może być przeprowadzona w oparciu o kluczowe cechy morfologiczne. Dzięki testowi na obecność fosfatazy alkalicznej można z kolei w niektórych przypadkach pomóc w ustaleniu punktu zanieczyszczenia wyrobu. Enzym ten jest obecny we wszystkich żywych organizmach i ulega denaturacji w temperaturze około 7O°C. Dzięki testowi można sprawdzić, czy reklamowany owad został poddany obróbce termicznej.

Test na obecność alfa-amylazy (obecnej w ślinie) oraz śladów krwi. Testy są przeprowadzane w celu potwierdzenia, czy przesłana próbka (lub kęs produktu) rzeczywiście znajdowała się w ustach osoby składającej reklamację.

 

RAPORT Z BADANIA I ZWROT PRÓBKI

Raport zawiera wykonane zdjęcia, widma, mikrofotografie badanych opiektów oraz komentarz eksperta technicznego do wyników badań. Standardowo raport jest opracowywany w języku angielskim. Na Państwa życzenie, możemy przetłumaczyć raport na język polski (bez dodatkowych opłat). Raport jest wysyłany w formacie PDF na wskazany adres e-mail, a wersja papierowa raportu listem poleconym wraz ze zwracaną próbką.


CENA I CZAS REALIZACJI USŁUGI
Tryb Standard

Identyfikacja 1 próbki ciała obcego: 145O PLN netto
Identyfikacja 1 dodatkowej powiązanej próbki (wyniki w tym samym raporcie): 95O PLN netto
Badanie 1 dostarczonej próbki referencyjnej (wyniki w tym samym raporcie): 48O PLN netto
Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.
Raport jest dostarczany na e-mail w ciągu maksymalnie 8 dni roboczych od momentu przekazania próbki firmie kurierskiej.

Tryb Ekspress

Ceny Trybu Standard + 9O%.
Raport jest dostarczany na e-mail w ciągu maksymalnie 24 godzin od otrzymania próbki przez laboratorium. W przypadku wyboru Trybu Express prosimy o skorzystanie z dowolnie wybranej przez siebie firmy kurierskiej realizującej szybkie zagraniczne przesyłki lotniczne.


USŁUGA OBEJMUJE 

Odbiór próbki przez firmę kurierską DHL i jej dostarczenie do laboratorium (dotyczy trybu Standard), wykonanie badań i dostarczenie raportu zawierającego wyniki badań i komentarz eksperta technicznego, wykonanie tłumaczenia raportu na język polski (jeśli zaznaczono w zamówieniu), zwrot badanej próbki na wskazany adres. 


JAK ZAMÓWIĆ USŁUGĘ

Prosimy o zwięzłe opisanie obiektu, który chcą Państwo zbadać i wysłanie e-mail na adres info@bnt-sigma.pl (alternatywnie, mogą Państwo najpierw złożyć zamówienie wypełniając zamieszczony powyżej "FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY"); następnie skontaktujemy się z Państwem celem potwierdzenia zamówienia oraz przekazania instrukcji dotyczącej zamawiania kuriera.
Zachowujemy pełną poufność przekazanych informacji i wyników badań.


     Kliknij, aby powrócić do kategorii: Usługi eksperckie

Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl