Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza

Dostępność usługi: Usługa dostępna - wypełnij formularz poniżej
Czas realizacji usługi: Raport do 14 dni od wykonania pomiarów
Cena brutto: 4 674,00 zł 4674.00
Cena netto (za usługę/grupę): 3 800,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Szczegółowy opis

Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza 

 
| Sprężone powietrze mikrobiologia | ISO 8573-7 | Baterie | Drożdże | Pleśnie |

 

Badanie sprężonego powietrza pod kątem mikrobiologicznym tj. zawartości w nim bakterii, drożdży i pleśni, jest jednym ze sposobów na ocenę czystości sprężonego powietrza, tak aby ułatwić ocenę ryzyka mikrobiologicznego związanego z posługiwaniem się sprężonym powietrzem w kontakcie z produktami, które mają być produkowane w warunkach podwyższonej higieny – w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, przy produkcji wyrobów medycznych.

Badaniom zwartości bakterii, drożdży i pleśni w sprężonym powietrzu poświęcona jest norma ISO 8573-7 „Compressed air — Part 7: Test method for viable microbiological contaminant content”. Norma ta opisuje zasady poboru próbek z instalacji sprężonego powietrza, wskazuje parametry inkubacji prób.

Warto zaznaczyć, że zawartość bakterii, drożdży i pleśni w sprężonym powietrzu nie jest używana do podstawowej klasyfikacji czystości sprężonego powietrza wg normy ISO 8573-1, tylko stanowi jej uzupełnienie. Jakość sprężonego powietrza oceniana jest przede wszystkim pod kątem trzech innych parametrów – zawartości cząstek stałych, wody i oleju, i to właśnie tylko dla tych trzech parametrów określono w normie ISO 8573-1 klasy czystości sprężonego powietrza oraz odpowiadające im limity. Norma ISO 8573-1 nie podaje więc limitów dla drobnoustrojów w sprężonym powietrzu, wymaga jedynie, aby wyniki zawartości bakterii, drożdży i pleśni były raportowane w postaci stwierdzonej ilości kolonii w metrze sześciennym powietrza (CFU/m3) oraz aby podawane były jako uzupełnienie podstawowej klasyfikacji czystości sprężonego powietrza.

W Biurze Naukowo-Technicznym SIGMA mogą Państwo zlecić wykonanie badań mikrobiologicznych sprężonego powietrza używanego w Państwa zakładzie. Ze względu na fakt, iż pobór próbki w jednym punkcie pomiarowym trwa kilkadziesiąt minut, zazwyczaj w ciągu jednego dnia możliwy jest pobór z maksymalnie kilku punktów instalacji (w szczególności, jeśli sprężone powietrze ma zostać poddane badaniom również pod kątem pozostałych parametrów wymienionych w ISO 8573-1: zawartości cząstek stałych, zawartości wody, zwartości aerozolu oleju).

 

Badany parametr: Zawartość bakterii, drożdży, pleśni

Obiekt badań: Sprężone powietrze

Metoda badań: ISO 8573-7:2003 (podana przeglądowi i potwierdzona w roku 2017)

Wymagania techniczne: Ciśnienie w punkcie poboru próbki: 1 – 7 bar. Rodzaj przyłącza w punkcie poboru próbki: szybkozłączka żeńska DN7.2 LUB gwint wewnętrzny G3/8'' lub G1/2'' LUB gwint zewnętrzny G3/8'' lub G1/2''.

 

W jaki sposób odbywa się badanie sprężonego powietrza pod kątem zawartości bakterii, drożdży i pleśni

 

Pobór próbki sprężonego powietrza do badań mikrobiologicznych sprowadza się do ekspozycji płytki Petriego z pożywką mikrobiologiczną (TSA) na strumień sprężonego powietrza o znanej objętości (tzw. metoda zderzeniowa). Pobór próbki odbywa się w impaktorze szczelinowym podłączanym do instalacji ciśnieniowej (do 7 bar), w którym następuje rozprężenie próbkowanego gazu do ciśnienia atmosferycznego i kontrolowany (regulowany) przepływ powietrza nad pożywką mikrobiologiczną (w warunkach izokinetycznego przepływu). Płytki mikrobiologiczne (próbki właściwe oraz próbki ślepe służące potwierdzeniu czystości mikrobiologicznej układu próbkującego przed i po wykonaniu właściwych badań) poddawane są następnie w laboratorium inkubacji w celu wyhodowania kolonii z drobnoustrojów osiadłych w pożywce.

Podstawowe kroki w procedurze poboru próbki sprężonego powietrza do badań mikrobiologicznych:

  • Potwierdzenie spełnienia wymagań technicznych w punkcie poboru próbki sprężonego powietrza (ciśnienie do 7 bar; przyłącze: szybkozłączka żeńska DN7.2 LUB gwint wewnętrzny G3/8'' lub G1/2'' LUB gwint zewnętrzny G3/8'' lub G1/2'').
  • Dezynfekcja sprzętu służącego do poboru próbki.
  • Przepuszczenie sprężonego powietrza przez układ poboru próbki (bez płytki Petriego) w celu odparowania dezynfektantu oraz wyregulowania wartości przepływu przez próbnik.
  • Pobór ślepej próby polegający na umieszczeniu płytki Petriego z pożywką w próbniku, ale bez uruchomienia przepływu sprężonego powietrza.
  • Pobór właściwej próbki sprężonego powietrza do badań mikrobiologicznych (w warunkach izokinetycznego przepływu sprężonego powietrza przez próbnik).
  • Pobór ślepej próby polegający na umieszczeniu płytki Petriego w próbniku, ale bez uruchomienia przepływu sprężonego powietrza.
  • Inkubacja próbek w laboratorium (30˚C / bakterie: 1-3 dni; drożdże i pleśnie: 3-5 dni) i odczyt ilości wyrosłych kolonii bakterii, drożdży i pleśni.
  • Opracowanie sprawozdania z badań, w którym ilość mikroorganizmów w sprężonym powietrzu wyrażona zostaje w postaci #cfu/m3.

 

 

Cena wykonania pomiarów zawartości wody w sprężonym powietrzu

Koszt wykonania badań mikrobiologicznych w kilku punktach instalacji sprężonego powietrza (w ciągu 1 dnia pomiarowego) wynosi od 3800 do 5800 PLN netto + koszty dojazdu. Jeśli są Państwo zainteresowani równoczesnym wykonaniem pomiaru zawartości cząstek stałych, zawartości wody oraz oleju, prosimy o wybór odpowiedniej opcji z listy rozwijanej w górnej części strony - jesteśmy gotowi wykonać pełen zakres badań sprężonego powietrza w Państwa zakładzie.


 

Oferta cenowa do pobrania

 

Kliknij zdjęcie poniżej, aby pobrać dokument pdf:

Kliknij, aby pobrać ulotkę badania width=

 
  

Składanie zamówień


Prosimy o wypełnienie formularza zamówienia w górnej części strony - przycisk ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE, lub o kontakt drogą email: info@bnt-sigma.pl.

 

 




Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl