Kontakt z nami

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA
ul. Jeżycka 44a/5, 60-865 Poznań
(61) 624 27 22  lub  530 309 030
 info@bnt-sigma.pl

SZKOLENIA DLA LABORATORIÓW

Szkolenia zdalne na zamówienie


SZKOLENIA ON-LINE "NA ZAMÓWIENIE"

 • Tylko dla pracowników Państwa firmy
 • W uzgodnionym terminie
 • Dla grupy osób lub dla 1 uczestnika

więcej informacji...


 

Krok 2. Nadciśnienie w autoklawie: Pomiar różnicy ciśnienia między wnętrzem opakowania a komorą autoklawu, ustalanie profilu ciśnienia w trakcie procesu termicznego, zapobieganie uszkodzeniom opakowań w autoklawie

Dostępność usługi: Usługa dostępna - wypełnij formularz poniżej
Czas realizacji usługi: Raport do 21 dni od wykonania pomiarów
Cena brutto (za usługę/grupę): 5 658,00 zł 5658.00
Cena netto (za usługę/grupę): 4 600,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

* - Pole wymagane
Ocena: 4.9025

Szczegółowy opis

Krok 2. Nadciśnienie w autoklawie - pomiar różnicy ciśnienia między wnętrzem opakowania a komorą autoklawu, ustalanie profilu ciśnienia w trakcie procesu termicznego, zapobieganie uszkodzeniom opakowań w autoklawie

 
| Ciśnienie w autoklawie | Uszkodzenia opakowań | Defekty opakowań | Nadciśnienie w autoklawie | Testy poprzedzające pomiary penetracji ciepła do opakowania |

 

Nadciśnienie stosowane w autoklawie musi zapobiegać rozszerzaniu się opakowania podczas etapu ogrzewania oraz skompensować spadek ciśnienia w komorze autoklawu na etapie chłodzenia - w szczególności w jego początkowej fazie w autoklawach parowych, parowo-powietrznych, wodno-kaskadowych. Nadmierne rozszerzanie się opakowania w fazie ogrzewania, przy zbyt niskim nadciśnieniu w autoklawie, może negatywnie wpłynąć nie tylko na integralność zamknięcia, ale również na skuteczność samego procesu termicznego ze względu na wydłużenie się ścieżki termalnej (w szczególności w przypadku opakowań elastycznych i półelastycznych). Zbyt wysokie ciśnienie w przestrzeni autoklawu względem wnętrza opakowań, to ryzyko uszkodzeń opakowań, które to nawet jeśli nie będą prowadziły do utraty szczelności opakowania, to wpłyną na jego wygląd i zachowania konsumenckie. Najbardziej krytycznym etapem, jest jednak początek etapu chłodzenia, gdy do przestrzeni autoklawu wprowadzane jest zimne medium chłodzące i następuje skroplenie pary wodnej obecnej w przestrzeni autoklawu. Niedostatecznie szybko uzupełniony spadek ciśnienia może doprowadzić do uszkodzenia/rozerwania opakowań, doprowadzić do rekontaminacji wyrobu podczas etapu chłodzenia lub też po opuszczeniu przez wyrób autoklawu.

Obserwowana różnica ciśnień między wnętrzem opakowania a przestrzenią autoklawu jest jednak wypadkową wielu czynników kształtowanych przez operacje mające miejsce jeszcze przed samym procesem pasteryzacji/ sterylizacji w autoklawie. W zrządzaniu ciśnieniem w opakowaniach, duże znaczenie będzie miała m.in. temperatura wyrobu/ rozrzut temperatury wyrobu w momencie rozpoczęcia cyklu w autoklawie, wielkość/rozrzut wielkości headspace w opakowaniach, sposób realizacji etapów wytwarzania i pakowania mających wpływ na stopień napowietrzenia produktu i ilość powietrza obecnego w opakowaniach.

Zapraszamy do kontaktu Z BNT SIGMA jeżeli zamierzają Państwo w sposób kompleksowy dokonać oceny czynników wpływających na ciśnienie budowane w opakowaniu w trakcie procesu termicznego, wykonać pomiary różnicy ciśnienia między wnętrzem opakowania, a komorą autoklawu w celu ewentualnej korekty parametrów pracy autoklawy.

 


Przebieg realizacji usługi


 1. Zapoznanie się specjalisty BNT SIGMA ze wskazanymi przez Klienta recepturami wyrobów w obecności technologa produktu/technologa produkcji. Dyskusja, omówienie dotychczasowych doświadczeń, problemów i wykonanych już pomiarów.

 2. Zapoznanie się z raportem z walidacji autoklawów, planem HACCP.

 3. Omówienie z technologiem zmienności parametrów produktu i procesu produkcyjnego, które mają bezpośredni wpływ na wielkość ciśnienia budowanego wewnątrz opakowania m.in. operacje wpływające na stopień napowietrzenia produktu, rozlew do opakowań (zmienność masy/objętości produktu w opakowaniu, zmienność wielkości headspace), wahania temperatury produktu wchodzącego do autoklawu, inne.

 4. Przegląd zapisów z realizowanej kontroli procesu, zapisów wynikających z wybranych procedur operacyjnych i systemowych.

 5. Szczegółowe zapoznanie się z linią produkcyjną w trakcie produkcji.

 6. Wykonanie serii pomiarów różnicy ciśnienia między wnętrzem opakowania a komorą autoklawu - w warunkach „worst case scenario”, zgodnie planem uzgodnionym w trakcie wizyty.

 7. Po wizycie (maksymalnie w ciągu 21 dni od zakończenia wizyty), specjalista BNT SIGMA opracowuje raport, który zawiera: wyniki wykonanych pomiarów, analizę otrzymanych danych, sugerowane kierunki zmian.

 8. Po zapoznaniu się Klienta z raportem, odbywa się spotkanie ewaluacyjne (ok. 2-3 godziny), w celu uzgodnienia dalszego planu działania (na miejscu u Klienta lub w formie wideokonferencji).

 

 

Wykorzystywany system pomiarowy W testach wykorzystujemy zwalidowany system loggerowy - bezprzewodowe rejestratory ciśnienia oraz temperatury i ciśnienia odczytywane po zakończonym procesie termicznym. Rozwiązanie to pozwala na sprawne przygotowanie opakowań testowych i zminimalizowanie zakłóceń produkcji przez prowadzone testy.

Zestaw czujników do wykorzystania w testach (w konfiguracji uzgodnionej z Klientem):

 • 1 logger temperaturowo-ciśnieniowy
  Temperatura: dokładność lepsza niż ±0,1°C; rozdzielczość 0,02°C; zakres pomiarowy 25-140°C;
  Ciśnienie: dokładność lepsza niż ± 15 mbar, rozdzielczość 2mbar, zakres pomiarowy 50mbar-5bar; zanurzalny, zatapialny (IP 68); szybki czas odpowiedzi dzięki sondzie o szerokości 3mm; masa: 145 g; wymiary zewnętrzne: średnica 35mm i wysokość całkowita 55 mm, pozioma sonda temperatury o długości 20mm (zwiększa lokalnie średnicę loggera).

 • 2 loggery ciśnienia
  Dokładność lepsza niż ± 15 mbar, rozdzielczość 2mbar, zakres pomiarowy 50mbar-5bar; zanurzalne, zatapialne (IP 68), masa: 145 g; wymiary zewnętrzne: średnica 35mm i wysokość całkowita 55 mm.
  Powyższe wymiary ograniczają możliwości wykonania pomiarów w małych opakowaniach.
Cena wykonania usługi

 

Usługa realizowana jest w ciągu dwóch kolejnych dni pomiarowych w cenie 4400 PLN netto + koszty dojazdu.
Spotkanie ewaluacyjne realizowane jest w cenie 0 PLN netto + ewentualny koszt dojazdu (gdy spotkanie odbywa się na miejscu u Klienta).

Koszty dojazdu:

 • 200 PLN - gdy miejsce wytwarzania znajduje się w odległości ≤200 km od Poznań
 • 300 PLN - gdy miejsce wytwarzania znajduje się w odległości 200-400 km od Poznań
 • 500 PLN - gdy miejsce wytwarzania znajduje się w odległości >400 km od Poznań

Do powyższych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.
Składanie zamówień


Aby złożyć zamówienie na realizacji usługi prosimy o wypełnienie formularza zamówienia w górnej części strony - przycisk ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE. Zapraszamy również do kontaktu poprzez email: info@bnt-sigma.pl lub telefon: (61) 624 27 22.

Oferta do pobrania


Kliknij zdjęcie poniżej, aby pobrać dokument pdf:

Kliknij, aby pobrać program ulotkę

 

 

 

Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl