Mapowanie temperatury w autoklawie – wyznaczanie najzimniejszego punktu w autoklawie, badanie rozkładu temperatur w autoklawie [autoklawy spożywcze/przemysłowe]

Dostępność usługi: Usługa dostępna - wypełnij formularz poniżej
Czas realizacji usługi: Raport do 14 dni od wykonania pomiarów
Cena brutto: 6 642,00 zł 6642.00
Cena netto (za usługę/grupę): 5 400,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Szczegółowy opis

Mapowanie temperatury w autoklawie – wyznaczanie najzimniejszego punktu w autoklawie, badanie rozkładu temperatur [autoklawy spożywcze/przemysłowe]

 

Badanie rozkładu temperatur w autoklawie jest kluczowym testem wykonywanym podczas odbioru nowego autoklawu, jak również w ramach okresowej oceny stanu technicznego funkcjonującego już urządzania. Mapowanie autoklawu pozwala odpowiedzieć na pytania istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i jakości przetwarzanych w autoklawie wyrobów:

 • W jakim czasie autoklaw ogrzewa się do wymaganej temperatury (come-up time)?
 • W jakim czasie następuje stabilizacja temperatury w przestrzeni autoklawu?
 • Gdzie znajduje się "zimny punkt"/ "zimne miejsca" autoklawu (cold spots)?
 • Gdzie znajduje się "ciepłe miejsce" autoklawu (hot spot)?
 • Jaka jest różnica temperatury między "zimnym punktem" a wartością zadaną procesu (set point)?
 • Jaki jest rozrzut temperatur wewnątrz komory autoklawu w stabilnej fazie przetrzymania?
 • Czy chłodzenie odbywa się w sposób jednorodny? 
 • Czy (/w jakich punktach autoklawu) występują problemy z dostarczaniem medium grzejnego/chłodzącego?

Mapowanie temperatury w autoklawie jest warunkiem wstępnym dla ustanowienia docelowych parametrów procesu termicznego oraz walidacji procesu pasteryzacji/ sterylizacji. To wnioski z badań rozkładu temperatury wskazują w jakim miejscu autoklawu należy umieścić opakowania testowe podczas testów penetracji ciepła do wyrobu.

Mapowanie temperatur w autoklawie może być również przeprowadzone w rozszerzonym zakresie, tak aby odpowiedzieć na dodatkowe pytania związane z pracą autoklawu:

 • W jaki sposób stopień załadowania autoklawu (np. stosowanie koszy załadowanych tylko w połowie) wpływa na lokalizację "zimnego punktu"?
 • Czy autoklaw pracuje stabilnie przy zwiększonym zapotrzebowaniu na parę (np. przy równolegle uruchomionych procesach w kilku autoklawach) - czy zmieniła się lokalizacja "zimnego punktu", czy zmienił się czas dojścia do wymaganej temperatury?
 • W których punktach autoklawu chłodzenie odbywa się najszybciej i w których to punktach wkład chłodzenia do zliczonej wartości F0 / P0 będzie najmniejszy?
Przebieg realizacji usługi


1. Omówienie z Klientem (telefonicznie, w formie wideokonferencji, mailowo):

 • Statusu urządzenia (pierwsze / kolejne mapowanie urządzenia; wniosków z poprzednich kwalifikacji urządzenia); oczekiwanych informacji, które mają przynieść wykonane testy; problemu do rozwiązania;

 • Informacji na temat ilości formatów opakowań, funkcjonujących w zakładzie schematów załadunku autoklawu, rodzajów procesów stosowanych w autoklawie;

 • Ewentualnych specyficznych wymagań zamawiającego np. odnośnie metodyki pomiarów, języka raportowania;

 • Ewentualnych specyficznych ograniczeń po stronie zamawiającego np. sposób, typowy czas załadunku i rozładunku koszy.

2. Wspólne uzgodnienie planu testów, w szczególności:

 • Rodzaju wsadu, formatu opakowań, schematu załadunku urządzenia w trakcie testów;

 • Ilości czujników umieszczanych w każdym z koszy autoklawu;

 • Ilości powtórzeń serii pomiarowych;

3. Wykonanie u zamawiającego serii pomiarów zgodnie z ustalonym planem.

4. Opracowanie raportu - maksymalnie w ciągu 14 dni od zakończenia testów specjalista BNT SIGMA opracowuje raport, który zawiera m.in.: analizę otrzymanych danych, schematy rozmieszczenia czujników w trakcie testów, dane surowe, kopię świadectw wzorcowania sprzętu pomiarowego użytego w testach.

 


Wykorzystywany system pomiarowy 


Testy dystrybucji temperatury realizowane są przy użyciu dokładnych czujników temperatury umieszczanych w wielu punktach komory autoklawu, na zewnątrz opakowań. Do mapowania temperatury
 wykorzystujemy zwalidowany system loggerowy - bezprzewodowe rejestratory temperatury i ciśnienia odczytywane po zakończonym procesie termicznym. Rozwiązanie to pozwala na sprawne uzbrojenie koszy autoklawu w czujniki i zminimalizowanie zakłóceń produkcji przez prowadzone testy walidacyjne.

Zestaw czujników do wykorzystania podczas mapowania autoklawu (w konfiguracji uzgodnionej z Klientem):

 • Bezprzewodowe rejestratory temperatury (do 26 sztuk)
  Dokładność lepsza niż ±0,1°C; rozdzielczość 0,01°C; zakres pomiarowy 25-140°C; zanurzalne, zatapialne, o szybkim czasie odpowiedzi dzięki sondzie o szerokości 3mm.

 • 1 logger temperaturowo-ciśnieniowy
  Temperatura: dokładność lepsza niż ±0,1°C; rozdzielczość 0,02°C; zakres pomiarowy 25-140°C;
  Ciśnienie: dokładność lepsza niż ± 15 mbar, rozdzielczość 2mbar, zakres pomiarowy 50mbar-5bar;
  zanurzalny, zatapialny, o szybkim czasie odpowiedzi dzięki sondzie temperatury o szerokości 3mm.Mapowanie temperatury w autoklawie - cena usługi

 
Cena realizacji usługi uzależniona jest m.in. wielkości autoklawu (ilości czujników temperatury jaka ma zostać użyta podczas pomiarów), ilości serii pomiarowych / dni pomiarowych, lokalizacji zakładu. Przykładowa wycena dla autoklawu 3-koszowego i 2 serii pomiarowych realizowanych w ciągu 1 dnia dla zakładu znajdującego się do 200 km od Poznań: 6900 PLN netto (+ 23% VAT). Zapraszamy do kontaktu celem przygotowania szczegółowej oferty cenowej.

 


KONTAKT W SPRAWIE MAPOWANIA AUTOKLAWÓW: 
Email: info@bnt-sigma.pl
Telefon: 530 30 90 30


 

Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl