Kontakt z nami

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA
ul. Jeżycka 44a/5, 60-865 Poznań
(61) 624 27 22  lub  530 309 030
 info@bnt-sigma.pl

SZKOLENIA DLA LABORATORIÓW

Szkolenia zdalne na zamówienie


SZKOLENIA ON-LINE "NA ZAMÓWIENIE"

 • Tylko dla pracowników Państwa firmy
 • W uzgodnionym terminie
 • Dla grupy osób lub dla 1 uczestnika

więcej informacji...


 

Krok 4. Testy penetracji ciepła do wyrobu poddawanego procesowi pasteryzacji/ sterylizacji w autoklawie

Dostępność usługi: Usługa dostępna - wypełnij formularz poniżej
Czas realizacji usługi: Raport do 21 dni od wykonania pomiarów
Cena brutto (za usługę/grupę): 5 535,00 zł 5535.00
Cena netto (za usługę/grupę): 4 500,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Szczegółowy opis

Krok 4. Testy penetracji ciepła do wyrobu poddawanego procesowi pasteryzacji/ sterylizacji w autoklawie

 

Test penetracji ciepła (ang. Heat Penetration Test), w odróżnieniu od testu dystrybucji temperatury w autoklawie (ang. Temperature Distribution Test), wykonuje się w celu określenia tempa ogrzewania produktu będącego przedmiotem procesu termicznego. W celu przeprowadzenia testu penetracji ciepła, do wnętrza opakowań wypełnionych produktem, wprowadza się wysoce dokładne czujniki temperatury, które z zadaną częstotliwością rejestrują temperaturę osiąganą przez produkt w każdej z faz procesu termicznego. Pomiar prowadzony jest w opakowaniach umieszczonych w najzimniejszym / najwolniej ogrzewanym punkcie autoklawu (cold spot autoklawu) i jednocześnie w najzimniejszym punkcie opakowania (cold spot opakowania). Produkt umieszczony w opakowaniach testowych, przygotowywany jest zgodnie z zasadą „najgorszego przypadku”, tak aby objąć możliwą zmienność parametrów produktu i procesu produkcyjnego, które mogą pojawić się w trakcie rutynowo prowadzonej produkcji, a które mają wpływ na przebieg procesu pasteryzacji/sterylizacji w autoklawie.

Wyniki testów penetracji ciepła, w połączeniu z wynikami testów dystrybucji temperatury w autoklawie i informacją o wymaganym stopniu obróbki termicznej wyrobu (wartości F0/ P0 wymaganej dla osiągnięcia bezpieczeństwa i komercyjnej sterylności opakowań), umożliwiają potwierdzenie zaprojektowanych parametrów procesu pasteryzacji/sterylizacji i stanowią walidację procesu wytwarzania danego wyrobu.

 


Przebieg realizacji usługi1. Omówienie z Klientem (telefonicznie, w formie wideokonferencji, mailowo):

 • Bieżącego statusu autoklawu (m.in. czy/kiedy/z użyciem jakiej liczby czujników zostało przeprowadzone ostatnie mapowanie temperatury w autoklawie);

 • Wniosków z przeprowadzonych wcześniej kwalifikacji autoklawu (czy kolejne mapowania prowadziły do wyznaczenia zimnego/najwolniej ogrzewanego miejsca w podobnym obszarze autoklawu, czy znane jest najcieplejsze miejsce autoklawu);

 • Podstawowych informacji na temat walidowanego produktu i procesu (pasteryzacja/ sterylizacja, rodzaj i wielkość opakowania, sposób ogrzewania produktu – konwekcja/przewodzenie; produkt bez cząstek/z cząstkami);

 • Wniosków z przeprowadzonych testów wyznaczania zimnego miejsca w opakowaniu oraz z przeprowadzonych wcześniej pomiarów penetracji ciepła (czy znane jest zimne miejsce w opakowaniu, czy wykonywano już pomiary penetracji ciepła dla danego/podobnych wyrobów/formatów opakowania);

 • Problemów, które obserwowane są z danym/podobnymi produktami (uszkodzenia opakowań, wzrost mikrobiologiczny itp.);

 • Szczególnych wymagań zamawiającego np. odnośnie metodyki pomiarów, języka raportowania, preferowanego terminu wykonania pomiarów;

 • Ewentualnych specyficznych ograniczeń po stronie zamawiającego i wykonawcy pomiarów.

2. Wspólne uzgodnienie planu testów, w szczególności:

 • Podejścia do konstrukcji „najgorszego przypadku” dla opakowań testowych (m.in. masa/objętość wyrobu w opakowaniu, wielkość headspace; proporcje poszczególnych składników; ilość cząstek; kształt i wielkość cząstek; minimalna i maksymalna temperatura początkowa produktu, inne).

  W celu optymalnego zaplanowania testów i pełnego wykorzystania potencjału BNT SIGMA w walidacji procesów termicznych, przed realizacją testów penetracji ciepła, zachęcamy do realizacji w Państwa zakładzie usługi: „Krok 1. Wizyta techniczna - przegląd bieżących praktyk, ocena kompletności danych posiadanych przez klienta, szkolenie z podstaw walidacji procesów termicznych”
 • Ilości opakowań testowych (/czujników) wykorzystywanych w jednej serii pomiarowej/produkcyjnej;

 • Punktów do uwzględniania w teście (najzimniejsze miejsce/-a, najcieplejsze miejsce autoklawu);

 • Ilości powtórzeń serii pomiarowych/produkcyjnych;

 • Opcjonalnie: Podejścia do wyznaczania zimnego miejsca w opakowaniu;

 • Opcjonalnie: Podejścia do testów różnicy ciśnień między wnętrzem opakowania a komorą autoklawu;

 • Opcjonalnie: Podejścia do testów penetracji ciepła do opakowań umieszczonych w najszybciej chłodzonym miejscu autoklawu.

3. Testy penetracji - pomoc przy przygotowaniu opakowań testowych („najgorszy przypadek”), wykonanie serii pomiarów zgodnie z ustalonym planem. Wsparcie techniczne (np. automatyk, operatorzy linii) musi zostać zapewnione przez Klienta.

4. Opracowanie raportu - maksymalnie w ciągu 21 dni od zakończenia testów specjalista BNT SIGMA opracowuje raport, który zawiera m.in.: analizę otrzymanych danych, opis parametrów ujętych w „najgorszym przypadku”, schematy umieszczenia w autoklawie opakowań testowych, dane surowe, kopię świadectw wzorcowania sprzętu pomiarowego użytego w testach.

 


Wykorzystywany system pomiarowy W testach penetracji ciepła wykorzystujemy zwalidowany system loggerowy - bezprzewodowe rejestratory temperatury i ciśnienia odczytywane po zakończonym procesie termicznym. Rozwiązanie to pozwala na sprawne przygotowanie opakowań testowych i zminimalizowanie zakłóceń produkcji przez prowadzone testy walidacyjne.


Zestaw czujników do wykorzystania w testach penetracji ciepła (w konfiguracji uzgodnionej z Klientem):

 • 10 loggerów temperatury
  Dokładność lepsza niż ±0,1°C; rozdzielczość 0,01°C; zakres pomiarowy 25-140°C; zanurzalne, zatapialne (IP 68); szybki czas odpowiedzi dzięki sondzie o szerokości 3mm.
  Najmniejsze loggery o masie 13 g i wymiarach zewnętrznych:
  - część główna logera: średnica 17mm, wysokość 14mm,
  - podstawa sondy: średnica 14mm, wysokość 5mm,
  - sonda: średnica 3mm, wysokość 11mm.
  Powyższe wymiary ograniczają możliwości wykonania pomiarów w małych opakowaniach.

 • 1 logger temperaturowo-ciśnieniowy
  Temperatura: dokładność lepsza niż ±0,1°C; rozdzielczość 0,02°C; zakres pomiarowy 25-140°C;
  Ciśnienie: dokładność lepsza niż ± 15 mbar, rozdzielczość 2mbar, zakres pomiarowy 50mbar-5bar; zanurzalny, zatapialny (IP 68); szybki czas odpowiedzi dzięki sondzie o szerokości 3mm; masa: 145 g; wymiary zewnętrzne: średnica 35mm i wysokość całkowita 55 mm, pozioma sonda temperatury o długości 20mm (zwiększa lokalnie średnicę loggera).

 • 2 loggery ciśnienia
  Dokładność lepsza niż ± 15 mbar, rozdzielczość 2mbar, zakres pomiarowy 50mbar-5bar; zanurzalne, zatapialne (IP 68), masa: 145 g; wymiary zewnętrzne: średnica 35mm i wysokość całkowita 55 mm.
  Powyższe wymiary ograniczają możliwości wykonania pomiarów w małych opakowaniach.
Cena wykonania pomiarów penetracji ciepła do opakowania produktu

 

Usługa wykonania pomiarów penetracji ciepła wg standardowego protokołu testowego wyceniana jest wg następujących założeń: 4300 PLN netto za pierwszy dzień pomiarowy (przy wykorzystaniu kompletu czujników temperatury), 1900 PLN za drugi/ trzeci/ czwarty dzień pomiarowy + koszty dojazdu. Długość prowadzonych testów uzależniona jest od podejścia do walidacji uzgodnionego z zamawiającym:

 • Ilości serii pomiarowych przeznaczonych na testy penetracji w zimnym miejscu autoklawu (standardowo 2 serie pomiarów realizowane w ciągu 1 dnia);
 • Potrzeby dodatkowego wyznaczenia „zimnych miejsc” w opakowaniu (dodatkowo 1 dzień);
 • Wykonywania pomiarów penetracji ciepła do opakowań umieszczonych w najszybciej chłodzonym miejscu autoklawu (dodatkowo 1 dzień);
 • Wykonywania pomiarów ciśnienia w opakowaniach vs. ciśnienia panującego w autoklawie (standardowo 2 serie pomiarów realizowane w ciągu 1 dnia podczas standardowych pomiarów penetracji ciepła; cena usługi 1400 PLN).  

Koszt dojazdu:
200 PLN - gdy miejsce wytwarzania znajduje się w odległości ≤200 km od Poznań

300 PLN - gdy miejsce wytwarzania znajduje się w odległości 200-400 km od Poznań
500 PLN - gdy miejsce wytwarzania znajduje się w odległości >400 km od Poznań

Do powyższych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

 


Składanie zamówień


Aby złożyć zamówienie na realizacji usługi prosimy o wypełnienie formularza zamówienia w górnej części strony - przycisk ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE. Zapraszamy również do kontaktu poprzez email: info@bnt-sigma.pl lub telefon: (61) 624 27 22.
Oferta do pobrania


Kliknij zdjęcie poniżej, aby pobrać dokument pdf:

Kliknij, aby pobrać program ulotkę

 

 

 

Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl