Temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Dostępność usługi: Usługa dostępna - wypełnij formularz poniżej
Czas realizacji usługi: Raport do 14 dni od wykonania pomiarów
Cena brutto: 2 755,20 zł 2755.20
Cena netto (za usługę/grupę): 2 240,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Szczegółowy opis

Pomiary temperatury i wilgotności powietrza
w pomieszczeniachWykonujemy pomiary temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach typu cleanroom, halach produkcyjnych, magazynach. Celem pomiaru jest zweryfikowanie czy system klimatyzacyjny/ wentylacyjny jest w stanie utrzymać w pomieszczeniu wymagane parametry temperatury i wilgotności względnej. Pomiary wykonywane są dla pomieszczeń w których ze względu na prowadzony proces technologiczny parametry środowiskowe muszą mieścić się w ściśle określonych, wąskich granicach tolerancji, jak i w pomieszczeniach, w których granice akceptacji dla procesu i produktu są szersze, a kluczowe jest utrzymanie warunków komfortu cieplnego pracującego w nim personelu.

Pomiary wykonywane są zarówno podczas kwalifikacji/walidacji nowych lub modernizowanych pomieszczeń, jak i jako element okresowej oceny funkcjonowania pomieszczenia. Pomiary wykonujemy zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 14644-3:2019 Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane – Część 3 Metody badań, punkt B.5 Pomiar temperatury oraz punkt B.6 Pomiar wilgotności powietrza.


Nazwa badania: Pomiar temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Badane parametry: Temperatura powietrza, wilgotność względna powietrza

Obiekt badań: Powietrze w środowisku pracy

Cel badań: Ocena zdolności systemy klimatyzacji/wentylacji do utrzymania temperatury i wilgotności wymaganej dla pomieszczenia

Metoda badań: Norma PN-EN ISO 14644-3:2019, punkt B.5 i B.6

Urządzenia pomiarowe: Wielofunkcyjny przyrząd pomiarowy TESTO 835-2 z sondą do pomiaru temperatury i wilgotności

Sprzęt pomocniczy: Przenośna drukarka

Zakres pomiarowy sondy: Temperatura: -20 ÷ +70 °C ; Wilgotność: 0 do +100 %RH

Zakres wzorcowania sondy: Temperatura: 10 ÷ +30 °C ; Wilgotność: 25 do 75 %RH

Rozdzielczość: Temperatura: 0,1 °C; Wilgotność: 0,1% RH

Dokładność: Temperatura: lepsza niż ±0,3 °C; Wilgotność: lepsza niż ±2 %RH

Kalibracja: Akredytowane laboratorium wzorcujące

Obszar i godziny wykonywania pomiarów: Polska; poniedziałek - sobota; godz. 8.00 - 22.00

 

 

Metodyka wykonywanych pomiarów temperatury i wilgotności

Pomiar wykonywany jest zgodnie z normą PN-EN ISO 14644-3 punkt B.5 i B.6.


Warunki wstępne do wykonania pomiarów

Temperaturę i wilgotność powietrza powinno badać się w pomieszczeniach wykończonych (dotyczy nowych lub modernizowanych pomieszczeń), w których wydajność nawiewanego powietrza i nadciśnienia (jeśli dotyczy) są zgodne z wymaganiami i stabilne. System klimatyzacyjny powinien pracować co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem pomiarów.

Bezpośrednio przed wykonaniem pomiarów weryfikuje się, czy:

a) dla pomiarów wykonywanych w stanie „po wybudowaniu”, „w spoczynku”, w działaniu”:

  • wszystkie drzwi/ okna/ przejścia są zamknięte, 

b) dla pomiarów wykonywanych w stanie „w działaniu”:

  • otwarte przejścia, które mają być otwarte są otwarte (gdy dotyczy), uruchomione są lokalne wyciągi lub inne urządzenia itp. (gdy dotyczy; sposób pracy podczas testu uzgadniany jest z zamawiającym pomiar).Wykonywanie pomiaru

Pomiary temperatury i wilgotności wykonywane są w tych samych punktach pomieszczenia na wysokości co najmniej 1,2 metra od podłogi (typowo 1,2 -1,5 m) oraz w odległości co najmniej 1 metra od ścian. Minimalna ilość punktów pomiarowych obliczana jest jako pierwiastek kwadratowy z powierzchni pomieszczenia (wartość zaokrąglana do góry). Pojedyncza wartość pomiarowa (temperatury i wilgotności) jest średnią z wartości odczytanych przez urządzenie w ciągu 10 sekund pomiaru.

Pomiary wykonywane są standardowo w pomieszczeniach 3 razy w ciągu dnia - każdy z pomiarów w odstępie minimum 2 godzinnym.

 

Kryteria akceptacji

Zakresy warunków pracy pomieszczeń i kryteria akceptacji dla pomieszczeń o kontrolowanej temperaturze i wilgotności względnej powietrza będą ściśle uzależnione od przeznaczenia pomieszczenia. Często stosowanym kryterium akceptacji jest odchylenie maksymalnie +4°C i  -2°C względem wartości temperatury wskazanej w dokumentacji projektowej, a dla wilgotności względnej powietrza maksymalnie ±10% RH względem wartości odniesienia.

 

Raport z badań

Raport z przeprowadzonych badań zawiera: wyniki pomiarów temperatury i wilgotności względnej powietrza w poszczególnych punktach pomiarowych i punktach czasowych (+ wydruk danych surowych z urządzenia pomiarowego), schemat lokalizacji punktów pomiarowych, kopię aktualnego świadectwa kalibracji przyrządu pomiarowego.

 

 

Cena wykonania pomiarów temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniach

Koszt wykonania pomiarów temperatury i/lub wilgotności względnej powietrza wynosi 1450 PLN netto za dzień pomiarowy (+ koszt dojazdu).


Koszt dojazdu:

0 PLN - gdy miejsce pomiarów znajduje się w odległości ≤200 km od Poznań (np. Wrocław, Sieradz, Pabianice, Kutno, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra)
300 PLN netto - gdy miejsce pomiarów znajduje się w odległości 200-400 km od Poznań (np. Gdańsk, Warszawa, Katowice)
500 PLN netto - gdy miejsce pomiarów znajduje się w odległości >400 km od Poznań (np. Kraków, Rzeszów)

 


Cennik do pobrania


Kliknij zdjęcie poniżej, aby pobrać dokument pdf:


Kliknij, aby pobrać cennik

 

 


Niższa cena przy zamówieniu jednego z PAKIETÓW BADAŃ
dedykowanych dla pomieszczeń czystych


Firma BNT SIGMA wykonuje pomiary temperatury i wilgotności względnej oraz inne typowe testy wykonywane dla pomieszczeń i stref czystych - badania integralności filtrów HEPApomiary 
ilości cząstek stałych w powietrzu w celu klasyfikacji pomieszczeń czystych, pomiary różnicy ciśnień między pomieszczeniamipomiary jednorodności prędkości przepływu laminarnego, pomiary ilości wymian powietrza, testy dymne, weryfikacje szczelności instalacji itp.

kwalifikacja pomieszczeń czystych PAKIET BADAŃ: Kwalifikacja pomieszczeń czystych

 

 

Składanie zamówień


Prosimy o wypełnienie formularza zamówienia w górnej części strony - przycisk ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE.

 

 

Dostępne terminy


Jeśli interesuje Państwa wykonanie pomiarów w terminie innym niż wskazane powyżej (nad przyciskiem ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE), prosimy o wysłanie wiadomości na adres: info@bnt-sigma.pl i zaproponowanie kilku dogodnych dla Państwa terminów - postaramy się wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i zrealizować usługę w optymalnym dla Państwa terminie.

 

Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl