Ostrzegawcze znakowanie żywności alergenami: audit techniczny linii + zaplanowanie walidacji czyszczenia alergenów + szkolenie z matrycy alergenowej + ocena wyników walidacji

Dostępność usługi: nie dotyczy
Czas realizacji usługi: nie dotyczy
Cena brutto: 7 257,00 zł 7257.00
Cena netto (za usługę/grupę): 5 900,00 zł
ilość szt

towar niedostępny

Szczegółowy opis

Ostrzegawcze znakowanie żywności alergenami: audit techniczny linii u Klienta + zaplanowanie walidacji czyszczenia alergenów + szkolenie z matrycy alergenowej + ocena wyników walidacji i weryfikacji czyszczenia W obecnej sytuacji, gdy wielu producentów żywności stosuje ostrzegawcze znakowanie alergenami (np. ostrzeżenia „Produkt może zawierać śladowe ilości…”), wśród jednostek sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem żywności, jak również wśród coraz szerszej grupy świadomych problemu konsumentów, rośnie zaniepokojenie co do faktu częstego nadużywania takiego znakowania przez producentów żywności. Ostrzegawcze znakowanie żywności, bez aktywnych działań na rzecz zredukowania zagrożenia oraz braku walidacji procesów czyszczenia, jest często odbierane jako taktyka stosowana przez producenta, aby głównie chronić interesy i reputację swojego zakładu produkcyjnego, a nie bezpieczeństwo konsumentów. Podejście „jedno rozwiązanie pasuje do wszystkich” nie odpowiada oczekiwaniom współczesnych klientów, nie jest tak naprawdę również w interesie samego producenta żywności - informowanie o potencjalnej obecności w produkcie zagrożenia, którego realnie nie ma, ogranicza sprzedaż danego wyrobu wśród grupy osób posiadających alergię żywnościową.

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA jest ekspertem w zakresie walidacji procesów czyszczenia alergenów. Swoją ofertę kierujemy do zakładów produkcyjnych, które chcą:

  • zrewidować swoje podejście do zarządzania ryzykiem związanym z przenoszeniem alergenów do wyrobów, które ich nie zawierają z racji swojego składu recepturowego,

  • uporządkować kwestie prewencyjnego znakowania alergenami na etykietach produkowanych przez siebie wyrobów.PRZEBIEG REALIZACJI USŁUGI:

ODPOWIEDZIALNOŚCI BNT SIGMA

1. Udostępnienie Klientowi szablonu matrycy alergenowej oraz szkolenia Alergeny w żywności - planowanie eksperymentu walidacyjnego, zarządzanie matrycą, interpretacja danych”.

2. Przegląd informacji na temat wyrobów produkowanych w zakładzie (przegląd danych wprowadzonych do matrycy przez Zamawianego do zakładki „Produkty” oraz „Linia”, jeśli Zamawiający planuje badanie alergenów w wymazach z linii).

3. Ocena techniczna linii na miejscu u Zamawiającego (1 dzień – ok. 7 godzin) celem:

  • zidentyfikowania miejsc potencjalnie trudnych do umycia (i będących źródłem skażenia krzyżowego alergenem),
  • zaproponowania miejsc do poboru wymazów w trakcie walidacji/ weryfikacji czyszczenia,
  • zaproponowania punktów czasowych do poboru prób wyrobu „zbierającego” w trakcie walidacji/ weryfikacji czyszczenia,
  • zaproponowania przebiegu walidacji (wybór produktu brudzącego, wybór produktu zbierającego).

Po przeprowadzonym audicie technicznym, BNT SIGMA opracuje raport w ciągu 14 dniu od zakończenia auditu.

4. Koordynowanie zlecenia badania alergenów (jeśli Zamawiający zdecyduje się na zlecenie wykonania badań w laboratorium współpracującym z BNT SIGMA; ceny badań alergenów poniżej).

5. Przegląd wyników walidacji czyszczenia (przegląd danych wprowadzonych do matrycy przez Zamawianego do zakładki „Walidacja” po przeprowadzonej walidacji) celem:

  • zaproponowania dalszego postępowania w odniesieniu do metody czyszczenia (wymaga udoskonalenia/ nie wymaga udoskonalenia) i znakowania wyrobu gotowego (zalecane/ niezalecane prewencyjne znakowanie wyrobu),
  • zaproponowania dalszego postępowania dla etapu weryfikacji skuteczności czyszczenia.

Po przeglądzie danych z walidacji, BNT SIGMA opracuje raport z zaleceniami w ciągu 30 dni od dnia otrzymania od Zamawianego matrycy z uzupełnionymi wynikami badań z walidacji.

6. Przegląd wyników z weryfikacji czyszczenia (przegląd danych wprowadzonych do matrycy przez Zamawianego do zakładki „Weryfikacja”) celem:

  • zaproponowania dalszego postępowania w odniesieniu do metody czyszczenia (wymaga udoskonalenia/ nie wymaga udoskonalenia) i znakowania wyrobu gotowego (zalecane/ niezalecane prewencyjne znakowanie wyrobu),
  • zaproponowania dalszego postępowania dla etapu weryfikacji czyszczenia linii.

Wynik weryfikacji BNT SIGMA prześle w formie komentarza/opinii w wiadomości e-mail. Dane z weryfikacji mogą być przesyłane przez Zamawiającego do BNT SIGMA w różnych odstępach czasu (maksymalnie 6 zestawów danych do oceny w ciągu 1 roku od otrzymania raportu z przeglądu walidacji).

ODPOWIEDZIALNOŚCI ZAMAWIAJĄCEGO

1. Uzupełnienie w matrycy Excel zakładki „Produkty” (i „Linia”, jeśli Zamawiający planuje badanie alergenów w wymazach z linii) oraz wskazanie ilości stosowanych metod czyszczenia linii.

2. Omówienie/zaprezentowanie walidowanej linii podczas wizyty technicznej.

3. Zlecenie i pokrycie kosztu wykonania badań alergenów.

4. Wprowadzenie do matrycy wyników badań alergenów i danych produkcyjnych z etapu walidacji.

5. Wprowadzenie do matrycy wyników badań alergenów i danych produkcyjnych z etapu weryfikacji.

6. Podjęcie ostatecznej decyzji, co do ewentualnych dalszych kierunków walidacji, wprowadzenia zmian w procesach mycia, usunięcia lub wprowadzenia prewencyjnego znakowania wyrobu (na podstawie raportu opracowanego przez BNT SIGMA).

 

CENA USŁUGI I ZASADY PŁATNOŚCI:

5900 PLN netto – cena podstawowa
4000 PLN netto – cena dla firm, które wcześniej zakupiły szkolenie Alergeny w żywności - planowanie eksperymentu walidacyjnego, zarządzanie matrycą, interpretacja danych”.

Płatność w dwóch częściach - po przekazaniu raportu z auditu technicznego oraz po przekazaniu raportu po zakończonej walidacji czyszczenia.

 

CENY BADAŃ WYBRANYCH ALERGENÓW ZLECANYCH W BNT SIGMA:

Białka jaja          - 162 PLN netto (1 badanie, gdy min. 5 próbek w zleceniu)
Białka mleka      - 162 PLN netto (1 badanie, gdy min. 5 próbek w zleceniu)

β-lactoglobulina  - 162 PLN netto (1 badanie, gdy min. 5 próbek w zleceniu)
Soja                   - 162 PLN netto (1 badanie, gdy min. 5 próbek w zleceniu)
Gluten                - 162 PLN netto (1 badanie, gdy min. 5 próbek w zleceniu)

Wszystkie badania są akredytowane. Dla przeprowadzenia walidacji jednego alergenu dla jednej metody czyszczenia, należy założyć zbadanie minimum 6 - 12, optymalnie ok.18 próbek.

 

W JAKI SPOSÓB ZAMÓWIĆ USŁUGĘ LUB JAK UZYSKAĆ DODATKOWE INFORMACJE:

Prosimy o zwięzłe opisanie przedmiotu walidacji i wysłanie e-mail na adres info@bnt-sigma.pl. Alternatywnie, mogą Państwo najpierw złożyć zamówienie wypełniając zamieszczony powyżej "FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY"; następnie skontaktujemy się z Państwem celem potwierdzenia zakresu prac i uzgodnienia terminu przeprowadzenia auditu technicznego.

Kliknij, aby powrócić do kategorii: Usługi eksperckie

 

 

Produkty powiązane

Inne (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl