Sprężarka bezolejowa

Wilgotność sprężonego powietrza (ciśnieniowy punkt rosy)

Wilgotność sprężonego powietrza (ciśnieniowy punkt rosy)
Wilgotność sprężonego powietrza (ciśnieniowy punkt rosy)


Forma świadczenia usługi:  POMIAR NA MIEJSCU U KLIENTA

Cena brutto (za usługę/grupę):

3 198,00 zł

Cena netto (za usługę/grupę): 2 600,00 zł

szt

Zawartość aerozolu oleju w sprężonym powietrzu

Zawartość aerozolu oleju w sprężonym powietrzu
Zawartość aerozolu oleju w sprężonym powietrzu


Forma świadczenia usługi:  POMIAR NA MIEJSCU U KLIENTA

Cena brutto (za usługę/grupę):

4 674,00 zł

Cena netto (za usługę/grupę): 3 800,00 zł

szt

Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza

Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza
Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza


Forma świadczenia usługi:  POMIAR NA MIEJSCU U KLIENTA

Cena brutto (za usługę/grupę):

4 674,00 zł

Cena netto (za usługę/grupę): 3 800,00 zł

szt

Czy potrzebuję sprężarki bezolejowej czy smarowanej olejem?

Wybór sprężarki, bez względu na to, czy jest to sprężarka bezolejowa czy smarowana olejem, to jedno z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć. Ta decyzja może wpłynąć na wszystko, od wydajności urządzenia, przez jego długość życia, po koszty utrzymania. Spróbujmy zrozumieć, jakie są różnice między tymi dwoma typami sprężarek, jakie są ich zalety i wady oraz jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Jaka sprężarka jest lepsza: bezolejowy kompresor czy smarowany olejem? Który kompresor jest bardziej wydajny: bezolejowy czy olejowy?

Kiedy patrzymy na wydajność, warto jest porównywać kompresory o podobnej mocy. W ogólności, kompresory smarowane olejem mają przewagę w tej dziedzinie, oferując większy zakres ciśnienia i większą wydajność (co przekłada się na większy dostępny przepływ powietrza, ale i większy koszt produkcji sprężonego powietrza). Niemniej jednak, istnieją nowoczesne modele kompresorów bezolejowych, które są równie wydajne, dzięki użyciu wysokiej klasy materiałów i zaawansowanych technologii.

Zalety i wady sprężarki bezolejowej

Bezolejowe sprężarki przeważnie są cichsze, lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Nie wymagają wymiany oleju, co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Jest to szczególnie istotne w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy w gabinetach dentystycznych. Sprężarki bezolejowe wytwarzają powietrze o niższym poziomie zanieczyszczeń, co jest korzystne dla zastosowań wymagających czystego powietrza. Wadą jest natomiast z reguły ich wyższa cena.

Zalety i wady sprężarki smarowanej olejem

Z drugiej strony, sprężarki smarowane olejem mają tendencję do bycia bardziej wytrzymałymi i długowiecznymi. Mogą one produkować powietrze z wyższym ciśnieniem, co jest korzystne dla zastosowań przemysłowych. Negatywnym aspektem kompresorów smarowanych olejem może być ich większy hałas oraz wymóg wymiany oleju i filtrów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki: bezolejowej czy olejowej?

Pomiar ciśnienia w sprężarce

Zakres ciśnienia, który sprężarka może osiągnąć, jest jednym z kluczowych czynników do rozważenia. Sprężarki smarowane olejem mogą zwykle osiągnąć wyższe ciśnienia, ale kompresory bezolejowe również mogą osiągać wystarczająco wysokie wartości do wielu zastosowań. Zamontowany manometr powinien podlegać okresowemu wzorcowaniu (kalibracja manometru).

Wydajność sprężarki a jej rodzaj

Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze sprężarki jest jej wydajność. Wydajność sprężarki jest mierzona jako ilość powietrza, którą jest w stanie dostarczyć przy określonym ciśnieniu.

Porównanie głośności pracy: kompresor bezolejowy a smarowany olejem

Komfort pracy również jest ważny. Sprężarki bezolejowe często są cichsze od tych smarowanych olejem, co może być ważne w środowiskach, gdzie hałas jest niepożądany, jak w biurach, sklepach czy gabinetach lekarskich.

Czy sprężarka bezolejowa jest odpowiednia dla przemysłu?

Potrzeby przemysłu a typ sprężarki

Przemysł ma swoje specyficzne potrzeby, które muszą zostać spełnione. Filmy plastikowe, narzędzia pneumatyczne oraz zasilanie urządzeń o wysokim ciśnieniu to tylko niektóre z zastosowań, dla których potrzebne jest dobre ciśnienie i wydajność. Dlatego, jeśli twój przemysł wymaga ciągłego i m.in. nieprzerwanego dostarczania sprężonego powietrza, to sprawdzić powinieneś sprężarki smarowane olejem.

Wydajność kompresora bezolejowego w przemyśle

Jeżeli natomiast działasz w przemyśle, który wymaga środowiska czystego od cząstek oleju i zanieczyszczeń, tak jak w przemyśle farmaceutycznym, to kompresor bezolejowy może być najlepszym wyborem.

Kompatybilność medium z kompresorem bezolejowym

Kompatybilność medium z kompresorem bezolejowym jest również ważnym czynnikiem. Jeśli twoje urządzenie wymaga specyficznego środka smarującego, to kompresor bezolejowy może nie być dla ciebie odpowiedni.

Czy powinienem wybrać sprężarkę bezolejową?

Charakterystyka sprężarek bezolejowych 

Szereg producentów oferuje szeroki wybór bezolejowych sprężarek wysokiej jakości. Są one ciche, wydajne i łatwe w obsłudze, z funkcjami, które ułatwiają żywotność i konserwację. O hałasie generowanym przez sprężarki pisaliśmy w naszym innym wpisie.

Wydajność i ciśnienie robocze sprężarek 

Sprężarki bezolejowe oferują szeroki zakres ciśnień roboczych, umożliwiając ich dostosowanie do różnych zastosowań. Mają również duże zbiorniki, co gwarantuje duży przepływ powietrza.

Konserwacja i obsługa sprężarki bezolejowej 

Konserwacja bezolejowych sprężarek jest prosta. Nie wymagają one wymiany oleju, co oznacza, że koszt ich utrzymania jest niski. W dodatku, nasza oferta obejmuje również fachowe doradztwo w zakresie konserwacji i serwisu.

Jak sprawdzić, czy sprężarka bezolejowa czy smarowana olejem jest dla mnie odpowiednia?

Porównanie wymagań i specyfikacji sprężarki

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co twój system potrzebuje, a potem porównanie tych wymagań z specyfikacjami dostępnych na rynku sprężarek. Przyjrzyj się takim parametrom jak ciśnienie robocze, poziom hałasu, zasilanie.

Zalety sprężarki z wtryskiem oleju

Pierwszym krokiem przy wyborze dowolnej sprężarki powietrza jest ocena potrzeb placówki. Większość zakładów produkcyjnych, przemysłowych i małych warsztatów wykorzystuje sprężarki z wtryskiem oleju. W tych maszynach olej jest używany do smarowania, uszczelniania i chłodzenia sprężonego powietrza.

W wyniku tego procesu przy doprowadzeniu powietrza dochodzi do niewielkiego zanieczyszczenia olejem. W większości sytuacji nie ogranicza to wydajności. Ponadto można dodać wysokiej jakości produkty powietrzne i filtry koalescencyjne, aby usunąć ślady oleju do 0.01 mikrona. Dodatkowe czyszczenie jest możliwe za pomocą filtra węglowego. Dzięki temu można osiągnąć czystość powietrza klasy 1. W przypadku korzystania z dowolnego filtra zaleca się odpowiednią konserwację w celu uzyskania optymalnej wydajności.

 

Zastosowanie bezolejowych sprężarek

Zdarzają się przypadki, w których konsekwencje niewielkie go zanieczyszczenia olejem są zbyt wysokie. Stosowne przykłady obejmują produkcję żywności oraz zastosowania chemiczne/medyczne. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie konfiguracji bezolejowej.

Maszyny te są droższe niż maszyna z wtryskiem oleju, ponieważ wymagane są inne metody chłodzenia. Mogą również mieć wyższe koszty obsługi i konserwacji, dzięki zwiększonemu tarciu.

 

Jakie są różne klasy czystości sprężonego powietrza?

Czystość powietrza klasy 1 jest określana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Organizacja ta ustala światowe ratingi dla celów zastrzeżonych, przemysłowych i komercyjnych. Sprężone powietrze ma własny zestaw norm ISO. Czystość sprężonego powietrza została opisana przez normę ISO 8573-1. W zależności od najwyższej czystości powietrza (cząsteczki na metr sześcienny w zależności od wielkości cząstek) sprężarki można sklasyfikować w klasie ISO 5-.

Czystość powietrza klasy 0

Klasa C0 i "technicznie bezolejowe" są używane do sugerowania, że sprężarka spełnia określone normy. Chociaż terminy te są podobne, mają kluczowe różnice, które są ważne do zrozumienia. Jeśli nie zostaną w pełni uwzględnione, mogą wystąpić niezamierzone konsekwencje.

Bezolejowe sprężarki powietrza są używane do wrażliwych zastosowań, w tym półprzewodników, materiałów medycznych i papieru. Nawet najmniejszy ślad oleju może powodować niekorzystne skutki dla produktów i ludzi.

Pierwsze dwa określenia opisują typ sprężarki, klasa 0 i "technicznie bezolejowe" odnoszą się do czystości sprężonego powietrza.

Najczystszym wyborem jest klasa ISO 0. Maszyny spełniające tę normę mogą zagwarantować 100% wolne od oleju powietrze. Mając to na uwadze, istnieje kilka fałszywych oświadczeń promujących "technicznie bezolejowe" sprężarki smarowane olejem, które wykorzystują filtry. Niektóre z nich sugerują, że ta konfiguracja często zapewnia lepszą jakość powietrza niż bezolejowa sprężarka. Roszczenia te są nieprawdziwe i mogą prowadzić do nieumyślnego uszkodzenia.

Inwestując w kompletne systemy sprężonego powietrza bezolejowego, należy wybrać maszynę bezolejową Klas 0. Unikaj sprzętu reklamującego "technicznie wolne od oleju." Sprężarki Klas 0 charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną początkową, ale są najbezpieczniejszą opcją w zastosowaniach wymagających szczególnej uwagi.

Klasy 0 zapewniają, że żadne zanieczyszczenia nie dotrą do sprzętu użytkownika końcowego, chroniąc jednocześnie zasoby. Najlepszą praktyką jest zasięgnięcie porady specjalisty ds. sprężonego powietrza podczas wybierania sprężarki powietrza pozbawionej oleju lub smarowanej olejem.

Klasa ISO 1 – technicznie bezolejowe

Klasa 0.01 określa stężenie oleju wynoszące mg/m3 przy 1 bar(a) 14,5 psia i 20oC (68F). Zgodność z tymi kryteriami jest czasami nazywana „technicznie wolnym od oleju rozwiązaniem”. Pomiar ten został edytowany w 2001 roku, a następnie uaktualniony w 2010 roku. Obecna norma ustanawia limity całkowitej zawartości oleju (aerozol, ciecz i para), a także wprowadzono szczególny wymóg pomiaru oparów oleju.

Wybór odpowiedniej sprężarki powietrza

Zarówno rotacyjne sprężarki śrubowe z napędem o stałej i zmiennej prędkości obrotowej (VSD), jak i sprężarki tłokowe są dostępne w różnych modelach. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie maszyny z wtryskiem oleju i bezolejowej.

Norma określała pięć klas stężenia oleju, z których najlepszą była klasa 1.

Klasa ISO 1 – Powietrze technicznie bezolejowe Klasa 1 określa stężenie oleju na poziomie 0,01 mg / m3 przy ciśnieniu 1 bara (a) 14,5 ps i 20oC (68 F), a zgodność z tymi kryteriami jest czasami nazywana "technicznie bezolejowym rozwiązaniem". Jednak standardy te zostały zredagowane w 2001 r. i zostały zaktualizowane w 2010 r. Obecny standard określa limity całkowitej zawartości oleju (aerozol, ciecz i pary), a konkretny standard został wprowadzony do pomiaru oparów oleju.

ISO Klasa 0 – Powietrze bezolejowe Nowa klasa (klasa 0) została dodana w celu spełnienia bardziej rygorystycznych wymagań jakościowych. Klasa 0 wg standardów ISO jest najczystszym wyborem. Może zagwarantować 100% wolnego od oleju powietrza. W branży pojawiają się błędne twierdzenia, które promują sprężarki smarowane olejem z filtrami i nazywając je "technicznie bezolejowymi", a także stwierdzają, że jakość powietrza jest często lepsza niż w przypadku sprężarki bezolejowej. Twierdzenia te są nieprawdziwe, a ich użycie w momencie, gdy niezbędna jest klasa 0, może prowadzić do niezamierzonego uszkodzenia wrażliwych produktów i / lub sprzętu. Wybierając bezolejową sprężarkę, należy wybrać kompresor spełniający klasę 0, a nie opcję "technicznie bezolejowe". Takie urządzenia oczywiście zwykle mają wyższą początkową cenę zakupu, ale są bezpieczniejsze w użyciu we wrażliwych aplikacjach. Dzięki klasie 0 możesz mieć pewność, że absolutnie żadne zanieczyszczenia nie dotrą do urządzeń końcowych użytkownika i zapewnią ochronę zarówno sprzętu, jak i produktu finalnego. Przy wyborze bezolejowej lub smarowanej olejem sprężarki powietrza najlepszą praktyką jest zasięgnięcie porady specjalisty od sprężonego powietrza. Warto zaznaczyć, że zmieniając sprężarkę z olejowej na bezolejową przez wiele miesięcy można zaobserwować w sprężonym powietrzu podwyższone ilości aerozolu oleju, co jest skutkiem jego wieloletniego odkładania się na wewnętrznych powierzchniach instalacji sprężonego powietrza (w rurociągach sprężonego powietrza, w wężach pneumatycznych).

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl