Hałas sprężarki powietrza

Wilgotność sprężonego powietrza (ciśnieniowy punkt rosy)

Wilgotność sprężonego powietrza (ciśnieniowy punkt rosy)
Wilgotność sprężonego powietrza (ciśnieniowy punkt rosy)


Forma świadczenia usługi:  POMIAR NA MIEJSCU U KLIENTA

Cena brutto (za usługę/grupę):

3 198,00 zł

Cena netto (za usługę/grupę): 2 600,00 zł

szt

Zawartość aerozolu oleju w sprężonym powietrzu

Zawartość aerozolu oleju w sprężonym powietrzu
Zawartość aerozolu oleju w sprężonym powietrzu


Forma świadczenia usługi:  POMIAR NA MIEJSCU U KLIENTA

Cena brutto (za usługę/grupę):

4 674,00 zł

Cena netto (za usługę/grupę): 3 800,00 zł

szt

Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza

Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza
Badania mikrobiologiczne sprężonego powietrza


Forma świadczenia usługi:  POMIAR NA MIEJSCU U KLIENTA

Cena brutto (za usługę/grupę):

4 674,00 zł

Cena netto (za usługę/grupę): 3 800,00 zł

szt

Hałas sprężarki powietrza

Jest to obszerna dyskusja na temat sprężarki powietrza, poznanie konkretnego poziomu hałasu generowanego przez nie i poszukiwanie skutecznych metod na jego zmniejszenie. Hałas niszczy słuch i parametry opisujące natężenie generowanego dźwięku muszą być tak samo poważnie traktowane jak czystość sprężonego powietrza (ISO 8573-1) produkowanego przez sprężarkę.

 

Hałas sprężarki - zwróć uwagę na oznaczenia Lwp i Lwa

Sprężarka powietrza to dość głośna maszyna, więc praca w jej bezpośrednim sąsiedztwie może być bardziej niż nieprzyjemna. Podczas gdy każdy producent podaje "oznaczoną" liczbę dB w specyfikacji swoich maszyn, częstym problemem jest to, że często użytkownik nie wie jak interpretować podane wartości.

Dźwięk może rozprzestrzeniać się w różnych środowiskach, nie tylko w powietrzu. Rozprzestrzenia się w cieczach, gazach, a nawet ciałach stałych. W przypadku gazów i cieczy jest to podłużna fala akustyczna charakteryzująca się zagęszczaniem i rozrzedzaniem ośrodka, w którym się rozchodzi. Fale akustyczne rozchodzą się od źródła dźwięku w płaszczyznach falowych. Im dalej od źródła mierzone jest natężenie dźwięku, tym jest ono niższe. A teraz przejdźmy do sprężarek. Ich producenci są świadomi, że operator nigdy nie znajduje się bezpośrednio przed maszyną i prawdopodobnie pracuje kilka metrów dalej. Po co więc mierzyć natężenie dźwięku bezpośrednio przy urządzeniu?

Należy wspomnieć, że decybele (dB) nie wyrażają natężenia hałasu. Poziom hałasu jako wielkość nie istnieje.

Poziom ciśnienia akustycznego (Lp) (Lwp)

Poziom ciśnienia akustycznego jest miarą energii dźwiękowej emitowanej przez źródło hałasu i jest wyrażany w decybelach lub dBA. Jeśli podawana jest ta wartość, należy zawsze podać odległość pomiaru od urządzenia. Ciśnienie to maleje wraz z odległością. Najczęściej pomiar jest wykonywany w odległości 4 m od maszyny i jeśli klient nie zna kontekstu, może pomyśleć, że chodzi o poziom hałasu (który nie istnieje jako wielkość, jak już omówiliśmy), a sprężarka jest w rzeczywistości dość cicha. Jednak w ciągu wspomnianych czterech metrów poziom ciśnienia akustycznego częściowo się zmniejszył, a zatem liczba ta jest mniejsza...

Poziom mocy akustycznej (Lw) (Lwa)

Poziom mocy akustycznej jest taką samą wielkością jak poprzednia, ale jest mierzony w określonych warunkach. Poziom mocy akustycznej nie zależy ani od lokalizacji sprzętu, ani od odległości od punktu pomiarowego. Jednostką jest ponownie dB. Zgodnie z dyrektywą 2000/14/WE wartość ta musi być podana w deklaracji zgodności. Pomiary są wykonywane zgodnie z normą ISO 3744 lub ISO 2151 i mogą mieć odchylenie ±2,5 dB.

Jak może wyglądać wynik dla sprężarek tłokowych i śrubowych?

Na przykład dla mniejszej warsztatowej maszyny tłokowej:

Lwp = 70 do 75 dB(A)

Lwa = 90 do 95 dB(A)

Dla większej sprężarki śrubowej z obudową, w przybliżeniu następująco:

Lwp = 59 do 70 dB(A)

Lwa = 79 do 90 dB(A)

Sprężarka napędzana paskiem klinowym jest zawsze głośniejsza niż maszyna z napędem bezpośrednim. Hałas generowany jest przez zasysanie powietrza przez filtr ssący, ruch tłoka lub pisk paska klinowego. Niektóre części, takie jak pokrywy kół pasowych lub kratki, grzechoczą, a nawet zawory nie są ciche.

Jakie są możliwości dodatkowego wyciszenia sprężarki? Istnieją głównie dwie opcje - modyfikacje konstrukcyjne (niższa prędkość obrotowa silnika, zastosowanie dwóch mniejszych tłoków zamiast jednego, papierowy filtr ssący umożliwiający lepszy przepływ powietrza) oraz modernizacja oryginalnej osłony bezpośrednio do modelu sprężarki. Niektórzy producenci oferują takie opcje i można się z nami skonsultować w tej sprawie.

Jednak wykwalifikowana osoba może również wykorzystać własne umiejętności twórcze i zadbać o izolację akustyczną. Wykonanie takiej obudowy jest szczególnie przydatne w przypadku większych maszyn. Panele z pianki akustycznej można wykorzystać jako materiał izolacyjny, ale należy uważać, aby nie umieścić ich zbyt blisko urządzenia, aby zapobiec przegrzaniu lub zapłonowi. Margines kilkudziesięciu centymetrów powinien być oczywistością, podobnie jak dobrze zaprojektowana wentylacja. Powietrze wewnątrz obudowy musi cyrkulować - po jednej stronie powinien znajdować się odpowiednio wydajny wentylator, a po drugiej lub najlepiej na górze - rura lub siatka do odprowadzania powietrza. Jedną z wad oryginalnych obudów może być ich cena.

Jak zmierzyć poziom hałasu generowanego przez sprężarkę powietrza?

Pomiar poziomu hałasu generowanego przez sprężarkę powietrza może być dokonany za pomocą licznika decybeli, stąd termin "db". Chociaż jest to najczęściej stosowany standard dla tych pomiarów, ważne jest również zrozumienie, skąd bierze się hałas.

Pomiar db sprężarki w miejscu pracy

Pomiary są zwykle robione w miejscu pracy, gdzie sprężarka powietrza jest używana. Miernik db jest ustawiony blisko sprężarki, tak by móc najdokładniej zarejestrować wynik. Pomiary hałasu warto wykonać już podczas pierwszego uruchomienia sprężarki, a później je powtórzyć podczas serwisu sprężarki.

Decybele - skąd bierze się hałas sprężarki powietrza?

Hałas generowany przez sprężarkę powietrza pochodzi z różnych źródeł. Wszystko zaczyna się od drgań powodowanych przez prace silnika, które przekształcają się w dźwięk. Intensywność tego dźwięku, czyli jego poziom hałasu, jest mierzony w decybelach.

Narażenie pracowników na hałas - jak to sprawdzić?

Sprawdzenie stopnia narażenia pracowników na hałas można przeprowadzić używając różnych metod, takich jak analiza ryzyka czy pomiar punktowy. Jest to istotne dla utrzymania dobrej jakości warunków pracy i ochrony słuchu pracowników.

Dlaczego sprężarka powietrza generuje tak duży hałas?

Wiele czynników przyczynia się do generowania hałasu przez sprężarki powietrza. Między innymi jego konstrukcja, sposób działania i warunki, w których jest używana.

Budowa sprężarki a poziom generowanego dźwięku

Poziom dźwięku generowany przez sprężarkę zależy w dużej mierze od jej konstrukcji, w tym od użytych materiałów i samej konfiguracji sprzęgła. Decydujące mogą okazać się takie elementy jak tłoki, gwint silnika, pompa czy filtr.

Źródła hałasu w sprężarce śrubowej

Przy sprężarkach śrubowych dominującymi źródłami hałasu są drgania generowane przez działanie samej sprężarki oraz ciche, ale ciągłe gwizdy powodowane przez przepływ sprężonego powietrza przez elementy wewnętrzne sprężarki.

Drgania i ciśnienie jako źródła hałasu w kompresorze

Drgania i ciśnienie są najczęstszymi przyczynami hałasu generowanego przez sprężarki. Drgania są wynikiem wydajności sprężarki, natomiast ciśnienie wpływa na głośność podczas wydychania powietrza.

Jakie są metody na zmniejszenie hałasu generowanego przez sprężarkę powietrza?

Wiele instytucji i przedsiębiorstw poszukuje efektywnych sposobów na zmniejszenie hałasu generowanego przez sprężarki powietrza. Wśród różnych metod, które można zastosować, warto wymienić tłumienie drgań i zmniejszenie ciśnienia, a także użycie tłumików dźwięku i filtrów.

Instalacja tłumików i filtrów w sprężarkach powietrza

Instalacja tłumików dźwięku i filtrów jest jednym ze sposobów na redukcję hałasu generowanego przez sprężarki. Filtry pomagają w eliminacji hałasów powstających w wyniku przepływu powietrza, natomiast tłumiki redukują hałas generowany przez drgania sprzęgła i silnika.

Wydajność sprężarki a poziom hałasu - czy cicha praca to niższa wydajność?

Choć mogłoby się wydawać, że cicha praca sprężarki świadczy o jej niskiej wydajności, to jednak nie jest to regułą. Niektóre nowoczesne modele łączą wysoką wydajność z niskim poziomem hałasu.

Redukcja hałasu poprzez zmianę miejsca instalacji sprężarki

Zmiana miejsca instalacji sprężarki jest kolejnym, często stosowanym rozwiązaniem. Jeśli to możliwe, warto przemyśleć umieszczenie sprężarki w miejscu, które jest naturalnie bardziej odizolowane od pozostałych pomieszczeń zakładu.

Czy sprężarka o niskim poziomie hałasu to utopia?

Choć zdobycie sprężarki o niskim poziomie hałasu może wydawać się niemożliwe, technologia stale idzie do przodu, a producenci stworzyli już modele zniwelowujące ten problem.

Pompa sprężarki a poziom hałasu

Technologia pomp jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o poziomie hałasu generowanym przez sprężarkę powietrza. Nowoczesne pompy zapewniają wydajne i ciche działanie.

Sprężarki śrubowe a poziom generowanego hałasu

W porównaniu do innych modeli, sprężarki śrubowe są zazwyczaj nieco głośniejsze. Wynika to z faktu, że generują one więcej drgań, jednak nowoczesne technologie pozwalają na ich skuteczne tłumienie.

Niski poziom hałasu - czy to możliwe przy zachowaniu wysokiej wydajności?

Choć redukcja hałasu sprężarki powietrza do niskiego poziomu wydaje się wyzwanie, to możliwe jest to przy zachowaniu wysokiej wydajności. Kluczem jest odpowiednie skonfigurowanie i ustawienie sprzętu.

Przegląd sprężarek o zredukowanym poziomie hałasu

Na rynku dostępne są modele sprężarek zaprojektowane z myślą o ograniczeniu hałasu. Przyjrzyjmy się bliżej kilka z nich.

Sprężarki powietrza na oznaczenie 85 db - czy to ma sens?

Oznaczenie 85 db jest powszechnym standardem dla sprężarek powietrza. Oznacza ono, że sprężarka generuje hałas nie przekraczający 85 decybeli, co jest poziomem akceptowalnym dla większości osób.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa - która generuje mniej hałasu ?

Na poziom generowanego hałasu nie ma wpływu, czy sprężarka jest to sprężarka olejowa, czy sprężarka bezolejowa.

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl