Powtarzalność metody 0

Powtarzalność metody

 

Powtarzalność oznacza precyzję w warunkach powtarzalności, tj. w warunkach, w których niezależne wyniki badania takich samych przedmiotów badania otrzymuje się tą samą metodą, w tym samym laboratorium, przez tego samego operatora, za pomocą tego samego wyposażenia, w krótkich odstępach czasu. Powtarzalność metody (powtarzalność wyników) podaje się jako względne odchylenie standardowe (RSDr) wyrażone w procentach.

Na podstawie odchylenia standardowego powtarzalności oblicza się granicę powtarzalności r, która umożliwia analitykowi podjęcie decyzji, czy istotna jest różnica pomiędzy powtórzonymi analizami próbki w warunkach powtarzalności. Granica powtarzalności jest wartością, której z prawdopodobieństwem 95% nie przekracza bezwzględna różnica pomiędzy dwoma wynikami badania w warunkach powtarzalności. Akceptowalne zakresy powtarzalności ilościowych metod analitycznych określone są we właściwych metodach badawczych lub w piśmiennictwie fachowym.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wyznaczania parametrów metody badawczej, zachęcamy do udziału w organizowanym przez nas szkoleniu "Weryfikacja i walidacja metod badawczych".
OTRZYMUJ OD NAS RAZ NA KWARTAŁ INFORMACJE

O NOWYCH USŁUGACH I OFERTACH SPECJANYCH

DLA LABORATORIÓW


 

 

 

KOMENTARZE (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl