Powtarzalność oraz precyzja pośrednia metody badawczej 0

Powtarzalność (precyzja) i odtwarzalność wewnątrzlaboratoryjna (precyzja pośrednia) metody badawczej

 

Powtarzalność oraz odtwarzalność wewnątrzlaboratoryjna (precyzja pośrednia) są jednymi z podstawowych parametrów określającymi charakterystykę metody badawczej. Powtarzalność metody wyraża precyzję oznaczeń wykonywanych w tych samych warunkach, w krótkich odstępach czasu. Precyzja pośrednia metody wyraża precyzję oznaczeń wykonywanych w warunkach zmian wewnątrzlaboratoryjnych: różne dni, różni analitycy, różny sprzęt. Wprowadzając dane z walidacji do udostępnionych przez nas plików, będziesz mógł łatwo wyznaczyć wartości wyrażające powtarzalność i precyzję pośrednią walidowanej / sprawdzanej metody badawczej.

 

Powtarzalność pomiaru / precyzja pomiaru / powtarzalność metody badawczej

Powtarzalność pomiaru oznacza precyzję pomiaru w warunkach powtarzalności, tj. w warunkach, w których niezależne wyniki badania takich samych przedmiotów badania otrzymuje się tą samą metodą, w tym samym laboratorium, przez tego samego operatora, za pomocą tego samego wyposażenia, w krótkich odstępach czasu. Powtarzalność pomiaru (czy szerzej - powtarzalność metody badawczej) wyraża się zazwyczaj jako względne odchylenie standardowe (RSDr) wyrażone w procentach.

Granica powtarzalności

Na podstawie odchylania standardowego powtarzalności, możliwe jest wyznaczenie parametru określanego jako granica powtarzalności. Granica powtarzalności jest wartością, której z prawdopodobieństwem 95% nie przekracza bezwzględna różnica pomiędzy dwoma wynikami badania w warunkach powtarzalności. Gdy w kolejnych powtórzeniach badania danej próbki laboratoryjnej zaobserwujesz różnicę w wynikach badania, różnicę między największym a najmniejszym wynikiem pomiaru porównaj z obliczoną w trakcie walidacji granicą powtarzalności - granica powtarzalności może stanowić limit dla akceptacji wyników w analizie powtarzanej próbek badanych (jako element sterowania jakością badań).

 

Plik Excel Powtarzalność do pobrania 

Dzięki plikowi wyznaczysz:

  • Odchylenie standardowe powtarzalności (sr)
  • Granicę powtarzalności (rsr)
  • Względne odchylenie standardowe powtarzalności (RSD)
  • Ilość stopi stopni swobody dla Twojego eksperymentu walidacyjnego (dowiesz się, czy zaplanowałeś test na wystarczająco dużej liczbie próbek)

Aby pobrać plik na swój komputer, kliknij zdjęcie poniżej:

Kliknij, aby pobrać plik


Precyzja pośrednia

Precyzja pośrednia (inaczej precyzja w warunkach odtwarzalności wewnątrzlaboratoryjnej), to warunki w których wyniki badania takich samych przedmiotów badania otrzymane zostały tą samą metodą, w tym samym laboratorium, przez tego samego lub różnych operatorów, za pomocą tego samego lub różnego wyposażenia, w długich odstępach czasu. Odtwarzalność podaje się jako względne odchylenie standardowe (RSDR) wyrażone w procentach. Na podstawie odchylenia standardowego odtwarzalności oblicza się czasami granicę odtwarzalności R, która umożliwia analitykowi podjęcie decyzji, czy istotna jest różnica pomiędzy powtórzonymi analizami próbki w warunkach odtwarzalności. Granica odtwarzalności jest wartością, której z prawdopodobieństwem 95% nie przekracza bezwzględna różnica pomiędzy dwoma wynikami badania w warunkach odtwarzalności.

Plik Excel Precyzja pośrednia do pobrania 

Dzięki plikowi wyznaczysz:

  • Odchylenie standardowe precyzji pośredniej (sR)
  • Granicę precyzji pośredniej (rSR)
  • Względne odchylenie standardowe precyzji pośredniej (RSD)
  • Ilość stopi stopni swobody dla Twojego eksperymentu walidacyjnego (dowiesz się, czy zaplanowałeś test na wystarczająco dużej liczbie próbek)

Aby pobrać plik na swój komputer, kliknij zdjęcie poniżej:

Kliknij, aby pobrać plik


Kryteria akceptacji

W plikach nie umieściliśmy przykładowych kryteriów akceptacji dla obliczanych parametrów metody. Pamiętaj, że kryteria akceptacji powinieneś zaproponować przed rozpoczęciem walidacji/ sprawdzenia metody. Maksymalna dopuszczalna precyzja pomiaru (powtarzalność pomiaru) czasami jest wymaganiem określonym w dokumencie prawnym (np. rozporządzeniu regulującym określony aspekt badań) lub wartością wskazana w normie/ metodyce badawczej. Gdy oczekiwana precyzja pomiaru nie została wskazana w "dokumencie zewnętrznym", określana jest przez samo laboratorium, biorąc pod uwagę zakładane oczekiwania klienta/użytkownika wyniku lub własne doświadczenia w pracy z podobnymi technikami badawczymi/ podobnymi pomiarami.

Interpretacja

Powtarzalność oraz precyzja pomiaru opisują jak spójne są między sobą wyniki otrzymywane daną metodą badawczą. Im wartość sr, sR, RSD wyższa, tym powtarzalność lub precyzja pośrednia metody jest gorsza.

Szkolenie

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wyznaczania parametrów metody badawczej, zachęcamy do udziału w organizowanym przez nas szkoleniu "Weryfikacja i walidacja metod badawczych".

 


OTRZYMUJ OD NAS RAZ NA KWARTAŁ INFORMACJE

O NOWYCH USŁUGACH I OFERTACH SPECJANYCH

DLA LABORATORIÓW


 

 

 

KOMENTARZE (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl