Granica wykrywalności metody badawczej (LOD) 0

Granica wykrywalności (LOD)

 

Granica wykrywalności oznacza najmniejszą zawartość lub stężenie analitu, które można wykryć z określonym poziomem prawdopodobieństwa. Sposób wyznaczania granicy wykrywalności zależy od tego, czy badany związek (analit) stanowi zanieczyszczenie odczynników wykorzystywanych w procesie analitycznym, czy też stosowane odczynniki są pozbawione zanieczyszczeń identycznych z badanymi związkami.
W pierwszym przypadku należy wykonać analizę 10 niezależnych próbek odczynnikowych, z których mierzona jest jednokrotnie. Następnie należy obliczyć średnią arytmetyczną oraz odchylenie standardowe (s). Granica wykrywalności (LOD) jest wyrażana jako średnie stężenie w próbce odczynnikowej + 3s.
W drugim przypadku należy wykonać analizę 10 niezależnych próbek odczynnikowych wzbogaconych na poziomie najniższych stężeń które generują sygnał mierzony przez aparat i następnie obliczyć wartość średnią oraz odchylenie standardowe (s). Granica wykrywalności zostaje wówczas obliczona za pomocą równia LOD = 0 + 3s.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wyznaczania parametrów metody badawczej, zachęcamy do udziału w organizowanym przez nas szkoleniu "Walidacja metod badawczych".

PROGRAM SZKOLENIA I INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kliknij zdjęcie poniżej, aby pobrać dokument pdf

Kliknij, aby pobrać program szkolenia WALIDACJA METOD LABORATORYJNYCH

 

 

KOMENTARZE (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl