Granica wykrywalności metody badawczej (LOD) 0

Granica wykrywalności (LOD)

 

Granica wykrywalności oznacza najmniejszą zawartość lub stężenie analitu, które można wykryć z określonym poziomem prawdopodobieństwa. Sposób wyznaczania granicy wykrywalności zależy od tego, czy badany związek (analit) stanowi zanieczyszczenie odczynników wykorzystywanych w procesie analitycznym, czy też stosowane odczynniki są pozbawione zanieczyszczeń identycznych z badanymi związkami.
W pierwszym przypadku należy wykonać analizę 10 niezależnych próbek odczynnikowych, z których mierzona jest jednokrotnie. Następnie należy obliczyć średnią arytmetyczną oraz odchylenie standardowe (s). Granica wykrywalności (LOD) jest wyrażana jako średnie stężenie w próbce odczynnikowej + 3s.
W drugim przypadku należy wykonać analizę 10 niezależnych próbek odczynnikowych wzbogaconych na poziomie najniższych stężeń które generują sygnał mierzony przez aparat i następnie obliczyć wartość średnią oraz odchylenie standardowe (s). Granica wykrywalności zostaje wówczas obliczona za pomocą równia LOD = 0 + 3s.

Granicę wykrywalności wyznaczysz wykorzystując opracowane przez nas narzędzie Excel.

 

Plik Excel do pobrania

Aby pobrać plik na swój komputer, prosimy kliknąć zdjęcie poniżej:

Kliknij, aby pobrać plik


Szkolenie

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wyznaczania parametrów metody badawczej, zachęcamy do udziału w organizowanym przez nas szkoleniu "Weryfikacja i walidacja metod badawczych".
OTRZYMUJ OD NAS RAZ NA KWARTAŁ INFORMACJE

O NOWYCH USŁUGACH I OFERTACH SPECJANYCH

DLA LABORATORIÓW


 

 

 

KOMENTARZE (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl