Odzysk metody badawczej 0

Odzysk metody badawczej

 

Odzysk jest określany jako część analitu dodanego przed analizą do badanej próbki (próbki wzbogaconej lub domieszkowanej), określona na podstawie pomiaru analitu w próbce wzbogaconej i niewzbogaconej. Odzysk jest miarą "stopnia związania analitu" przez matrycę próbki. Wartość odzysku znacząco obiegająca od wartości 100%, może sugerować konieczność stosowania współczynnika korekcyjnego do wyznaczenia ostatecznego wyniku zawartości (brak zastosowania współczynnika korekcyjnego doprowadzi do istotnego zaniżenia lub zawyżenia wyniku pomiaru).

Badanie odzysku wykonuje się przez analizę 6 powtórzeń próbek kontrolnych (niewzbogaconych) i takich samych próbek wzbogaconych dodatkiem danego analitu w określonym zakresie stężeń badanej cechy. W trakcie walidacji metody badawczej, odzysk bada się często na dwóch lub trzech poziomach wewnątrz zakresu roboczego metody. Wymagania dotyczące akceptowalnego odzysku są określone we właściwych metodach badawczych lub w piśmiennictwie fachowym, omawiane są również w trakcie szkolenia "Weryfikacja i walidacja metod badawczych" organizowanego przez BNT SIGMA.

Odzysk metody badawczej wyznaczą Państwo wykorzystując opracowane przez nas narzędzie Excel.

 

Plik Excel do pobrania

Aby pobrać plik na swój komputer, prosimy kliknąć zdjęcie poniżej:

Kliknij, aby pobrać plik

Szkolenie

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat wyznaczania parametrów metody badawczej, zachęcamy do udziału w organizowanym przez nas szkoleniu "Weryfikacja i walidacja metod badawczych".
OTRZYMUJ OD NAS RAZ NA KWARTAŁ INFORMACJE

O NOWYCH USŁUGACH I OFERTACH SPECJANYCH

DLA LABORATORIÓW


 

 

KOMENTARZE (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl