OPRAWY OŚWIETLENIOWE - OCENA ODPOWIEDNIOŚCI DO ZASTOSOWAŃ W POMIESZCZENIACH CZYSTYCH

| Oprawy oświetleniowe Cleanroom | Oprawy oświetleniowe higieniczne | Oprawy oświetleniowe Atest PZH |


Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA wykonuje oceny adekwatności urządzeń i materiałów do wykorzystania w poszczególnych klasach czystości pomieszczeń typu Cleanroom zgodnie z metodyką opisaną w normie ISO 14644-14:2016 Cleanrooms and associated controlled environments — Part 14: Assessment of suitability for use of equipment by airborne particle concentration.

Obiekty, które mogą zostać poddane ocenie:

  • Materiały budowlane i wykończeniowe (oprawy oświetleniowe, ścianki działowe, drzwi, okna podawcze, kurtyny elastyczne)
  • Elementy wyposażenia wnętrz
  • Urządzenia i produkty służące do transportu i przechowywania
  • Narzędzia, urządzenia elektryczne, wyposażenie IT
  • Inne wykorzystywane w pomieszczeniach typu Cleanroom

Dlaczego warto poddać wyrób badaniom emisji cząstek:

  • Wykazanie zgodności wyrobu względem wymagań jakościowych strefy, w której mają być stosowane
  • Identyfikacja elementów emitujących cząstki celem udoskonalenia konstrukcji urządzenia
  • Wyróżnienie wyrobu spośród innych podobnych na rynku

Skontaktuj się z Biurem Naukowo-Technicznym SIGMA, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oceny materiałów i urządzeń do zastosowań w Cleanroom. Email: info@bnt-sigma.pl; telefon: (61) 624 27 22.

 

Oprawy oświetleniowe Cleanroom

 

Higieniczne oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych

Stworzenie pomieszczeń, które będą charakteryzowały się zachowaniem odpowiedniego poziomu higieny wymaga sięgnięcia po funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym podnieść będzie można higienę i sterylność takich miejsc mając na uwadze wykonanie pomieszczeń z największą starannością i przy wykorzystaniu takich elementów wyposażenia, które będą pozwalały na zachowanie najwyższego poziomi higieny. To kwestia mająca fundamentalne znaczenie, dlatego warto mieć to na uwadze i szukać takich elementów wyposażenia, które sprawią, że tak zwane pomieszczenia czyste faktycznie będą mogły pełnić taką rolę. Wśród tych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę znajdują się także oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych. Zapewnienie właściwego światła w pomieszczeniach tego typu może mieć wpływ na warunki pracy, dlatego to element, który warto mieć na uwadze. Zanim jednak przejdziemy do wykorzystywanych lamp zacząć można od samego pojęcia pomieszczenia czystego

Pomieszczenie czyste - co kryje się pod tym określeniem?

Zanim wybierane będą oprawy do pomieszczeń czystych spośród dostępnych w sprzedaży produktów warto w ogóle zwrócić uwagę na to czym jest pomieszczenie czyste. Takie pomieszczenia określone także sterylnymi to miejsca specjalnie projektowane, tak by w otoczeniu nie było zanieczyszczeń. Dokładna definicja pomieszczenia czystego określa je jako pomieszczenia jałowe, czyste, gdzie poziom zanieczyszczeń, ciśnienie, wilgotność, oświetlenie są pod ścisłą kontrolą, tak by nie przekroczyć granicznych wartości wynikających z obowiązujących przepisów. Czynności i procesy odbywające się w takich pomieszczeniach musza być realizowane w warunkach, które będą wolne od zanieczyszczeń. 

Normy obowiązujące w pomieszczeniach czystych 

W pomieszczeniach czystych istnieją wymogi, które należy spełnić by faktycznie dane pomieszczenie mogło mieć takie miano. Określone jest to międzynarodowym standardem ISO 14644. Ta norma określa pomieszczenia dzieląc je na kategorie jeśli chodzi o to jakie mogą występować ilości cząsteczek wewnątrz. W zależności od branży może być to mniej lub bardziej restrykcyjne. Norma ISO dokładnie określa jak powinny wyglądać takie pomieszczenia, jakie elementy posadzek, okładzin ścian czy oświetlenia są tam wymagane. Dlatego w ofercie jaka została przez nas przygotowana znajdują się wyłącznie oprawy oświetleniowe do cleanroom, które są zgodne ze wspominaną normą ISO 14644 i bez obaw mogą być w takich pomieszczeniach wykorzystywane. 

Kiedy możemy mówić o pomieszczeniach czystych?

Pojęcie pomieszczeń czystych wynika bezpośrednio z rosnącej świadomości i wymogów jakie stawia prawo w stosunku do działań produkcyjnych. Dlatego istnieją takie branże, w których można mówić o wymogach co do zachowania czystości na odpowiednim poziomie. Sektor produkcyjny związany z przemysłem spożywczym, medycznym, farmaceutycznym wymaga zachowania najwyższego poziomu czystości, dlatego konieczne jest spełnienie norm związanych z pomieszczeniami czystymi, także wybierając oprawy oświetleniowe higieniczne, które będą gwarantowały wysoki poziom czystości. W takich pomieszczeniach tak samo jak np. w laboratoriach czy w pomieszczeniach przemysłu technologicznego zanieczyszczenia mogą mieć istotny wpływ na proces produkcji, wykonywane badania. Dlatego warto zwrócić uwagę na normę ISO, a także mieć świadomość jakie elementy wyposażenia będą w stanie spełnić wymogi pomieszczeń czystych.

Oświetlenie w pomieszczeniach czystych

Oferta, na której skupia się nasz sklep dotyczy oświetlenia, które będzie wykorzystywane w pomieszczeniach czystych. Zdając sobie sprawę z licznych wymogów jakie kryją się za wspominaną normą ISO dbamy o to, by pracować stale nad swoją ofertą, udoskonalać ją i wprowadzać do niej wyłącznie najwyższej jakości produkty. Dlatego przechodząc dokładniej do tematu oświetlenia w pomieszczeniach czystych trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze cechy charakterystyczne dla takich opraw oświetleniowych. Zasady są tutaj proste, najczęściej wykorzystuje się światło barwy białej, jednak nie barwa jest tutaj najważniejsza, ale to jak oprawy oświetleniowe sufitowe są wykonywane. Najwyższa jakość komponentów ma istotne znaczenie jak i sposób ich montażu, który również będzie miał wpływ na to czy taka oprawa będzie dobrze spełniała swoje zadania. 

Czym powinno się charakteryzować oświetlenie w pomieszczeniach czystych?

Wybierając oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych należy mieć na uwadze wyjątkową charakterystykę tych pomieszczeń i dokładne normy, które dotyczyć będą określonego pomieszczenia. Także w pomieszczeniach czystych istnieje bowiem zróżnicowanie jeśli chodzi o maksymalny poziom możliwych pyłów, dlatego trzeba mieć tego świadomość także jeśli wybiera się oprawy oświetleniowe. W miejscach, gdzie zachowana ma być sterylność trzeba mieć na uwadze to jakie elementy wyposażenia będą wykorzystywane, pamiętając między innymi o tym, że nie dopuszczalne jest to, by w takich miejscach z sufitu zwisała zakurzona lampa. Dlatego w celu zachowania najwyższego poziomu czystości wprowadza się w takich miejscach oprawy oświetleniowe do sufitów podwieszanych. Oprawy, które znajdują się zabudowane w suficie pozwalają na zachowanie najwyższego poziomu jeśli chodzi o sterylność i dlatego takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze w praktyce i gwarantuje oświetlenie, które będzie pasowało do danego pomieszczenia i będzie spełniało normy związane z wymogów wynikających z ISO 14644. 

Najważniejsze cechy, które powinny  mieć oprawy do pomieszczeń czystych to oczywiście wykonanie z materiałów, które będą pozwalały na sprawne oczyszczanie oprawy, a jednocześnie ich konstrukcja w takiej formie, w której oprawa nie będzie sama z siebie uwalniała cząsteczek zanieczyszczenia. W ten sposób będzie można oczekiwać, że stworzona oprawa sprawdzi się w pomieszczeniach czystych ponieważ nie będzie obaw o przekroczenie poziomu zanieczyszczeń bezpośrednio wynikającego z obowiązujących w tym zakresie norm. 

Jakie są najbardziej popularne oprawy w pomieszczeniach czystych?

W pomieszczeniach czystych obecnie najczęściej wykorzystuje się oprawy oświetleniowe LED sufitowe. To praktyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w praktyce, ponieważ oprawy w tej formie gwarantują możliwość dobrania koloru światła do potrzeb pomieszczenia, w jakim będzie wykorzystywane. Jednocześnie oświetlenie LED to również taka propozycja, co do której można oczekiwać, że jej wybór będzie również uzasadniony ekonomicznie i to przez inwestorów także jest brane pod uwagę. Dostępne w przygotowanej ofercie oprawy sufitowe do zabudowy są oferowane właśnie z oświetleniem LED, dzięki czemu oferujemy klientom produkty, które będą gwarantowały oszczędności w zakresie zużycia energii. 

Zróżnicowane oprawy dostępne w sprzedaży

Zainteresowanie oprawami oświetleniowymi do pomieszczeń czystych zachęciło nas do dynamicznego rozwoju naszej oferty. Obecnie znaleźć w niej można wiele różnych produktów, oprawy mocno zróżnicowane między innymi jeśli chodzi o ich kształt czy rozmiar, a także moc oświetlenia jakie oprawa będzie w stanie zagwarantować. Tym samym możemy zaproponować do pomieszczeń czystych idealnie dopasowane lampy zwracając uwagę na to w jakim miejscu będą montowane, tak by klientom proponować praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, z których będą zadowoleni. Dzięki różnym możliwościom wyboruj lamp, kształtu, rozmiaru w ofercie sklepu będzie można bez problemu dobrać lampy do pomieszczeń czystych. 

Te lampy jakie u nas znajdują się w ofercie są także zróżnicowane pod kątem tego jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o ich wpasowanie do konkretnej normy ISO 146444 i poziomu pyłów w pomieszczeniu, gdzie będzie taka lampa wykorzystywana. Poszczególne oprawy mają zdolność ochrony przed samoistnym uwalnianiem cząsteczek. Jednocześnie wykonane są w takiej formie, w której bez problemu będzie można je czyścić i dezynfekować. 

Profesjonalne dokonywanie pomiarów czystości opraw 

Oferta, która została przygotowana to nie tylko gotowe do sprzedaży profesjonalne oprawy do pomieszczeń czystych, ale kompleksowa oferta z tym tematem związana. Jesteśmy przekonani, że ma to istotne znaczenie, dlatego możemy także dokonać stosownych pomiarów, by ocenić czy oprawy spełniają określone normy związane z uwalnianymi cząsteczkami i ich ilością. To istotna kwestia z punktu widzenia opraw do pomieszczeń czystych, dlatego dokonując takich pomiarów jesteśmy w stanie zaproponować klientom oprawy najwyższej jakości, które faktycznie będą spełniać wymogi normy ISO. W ofercie znajdują się różne typy opraw i ich poziom sterylności może być różny w zależności od tego jak duża będzie akceptowalność ewentualnych cząsteczek wydostających się z oprawy. Nasi pracownicy służą również pomocom tym wszystkim, którzy chcą się zdecydować na konkretne oprawy do pomieszczeń czystych, ale liczą także na wsparcie przy podejmowaniu decyzji i pomoc w wyborze konkretnych rozwiązań, które w danej sytuacji sprawdzą się najlepiej. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną ofertą i dostępnymi w sprzedaży oprawami do pomieszczeń czystych. Z szerokiej oferty klienci mogą wybierać rozwiązania odpowiadające ich potrzebom i oczekiwaniom. 

Istotna rola oświetlenia w pomieszczeniach czystych

Niezależnie od tego czy będzie chodziło o pomieszczenia, w których prowadzi się działalność medyczną, czy będzie to działalność produkcyjna odpowiednie oświetlenie ma istotną rolę. To dzięki niemu możliwe, że organizacja pracy stanie się łatwiejsza, a jednocześnie będzie można oczekiwać, że oświetlenie będzie pełniło swoją rolę i dodatkowo właściwie chroniło także przed zanieczyszczeniami. Ta kwestia ma istotne znaczenie i koniecznie trzeba mieć ją na uwadze jeśli będzie się chciało wybierać oprawy do pomieszczeń czystych. Zachęcamy więc do zapoznania się z bazą propozycji dostępną w naszej ofercie, gdzie wybór różnych opraw jest szeroki i możecie Państwo liczyć na oprawy, które faktycznie zgodne będą z obowiązującą normą ISO 14644, która odnosi się do tego jak powinny wyglądać clean room. 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl